
Już w najbliższy piątek 7 października wystartuje druga faza projektu pod nazwą Zielone Zawiercie. Mieszkańcy mają szansę nie tylko wypowiedzieć się na temat zielonych przestrzeni w mieście, ale także wziąć udział w ich projektowaniu.
W drugiej fazie projektu szansę na nowe otwarcie ma osiedle Bzów i teren rekreacyjny wokół źródeł Czarnej Przemszy. Specjaliści z fundacji Sendzimira wraz z mieszkańcami będą zastanawiać się, jak poprawić jakość wody, jak zagospodarować obszar wokół, aby stał się atrakcyjniejszy i bardziej funkcjonalny.
Maria Skotnicka, architektka i ekspertka Fundacji Sendzimira przypomina, Źródła Czarnej Przemszy już dziś stanowią atrakcję turystyczną i są regularnie odwiedzane przez turystów przy okazji korzystania ze Szlaku Orlich Gniazd.
Wspólnie z mieszkańcami chcemy pomyśleć nad tym, jak miejsce to zmienić – jakie nowe funkcje mu nadać, jakie rozwiązania wprowadzić, aby było przestrzenią chętnie odwiedzaną przez turystów oraz młodszych jak i starszych mieszkańców”
podkreśla Skotnicka.
Spotkanie inaugurujące drugą fazę projektu zaplanowano na najbliższy piątek, 7 października, w sali sesyjnej Urzędu Miasta Zawiercie o godz. 17.00. Na spotkaniu zostaną omówione wyniki ankiety dotyczącej Źródeł Czarnej Przemszy oraz dr hab. Iwona Wagner wygłosi prelekcję o aspektach ekologicznych rewitalizacji terenów przy Źródłach Czarnej Przemszy.
W najbliższy weekend (8-9 października) w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bzowie odbędą się pierwsze warsztaty projektowe. Właśnie wtedy, wszystkie pomysły i koncepcje, nawet te abstrakcyjne, ale możliwe do realizacji, będzie można przenieść na papier.
Pierwsza faza projektu, kiedy to zajmowano się Parkiem Kościuszki, pokazała, że w Zawierciu jest sporo osób chętnych do zaangażowania się w pracę. Mieszkańcy nie boją się mówić się o swoich przemyśleniach, mają trafne pomysły i czują potrzebę wzięcia odpowiedzialności za przestrzeń miejską, która służy im do odpoczynku i rekreacji. Wypracowana wspólnie z ekspertkami Fundacji nowa koncepcja zagospodarowania parku została już zaprezentowana publicznie i trafiła do zawierciańskiego magistratu. Jak zapewnił Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia, wskazane w niej rozwiązania będą podstawą przyszłych zmian w parku.
Organizatorzy w dalszym ciągu czekają na zgłoszenia od osób, które chciałyby zaangażować się w projekt, również w roli wolontariuszy. Wszyscy, którzy chcieliby włączyć się w dyskusję na temat zieleni w Zawierciu, podzielić się swoimi pomysłami a nawet wątpliwościami mogą kontaktować się z Fundacją Sendzimira.
Warsztaty projektowe są organizowane w ramach projektu "Zielone Zawiercie - partycypacja dla przyrody w mieście", realizowanego przez Fundację Sendzimira, w partnerstwie z Miastem Zawiercie oraz firmą Alta Consulting z Islandii, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.