Wielka mobilizacja w Gminie Wyry. Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie szybkiej kolei do CPK. W ciągu dwóch tygodni zebrano 1686 podpisów pod protestem wysłanym do ministra Horały.
Centralny Port Komunikacyjny to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Powstanie CPK zakłada równoczesną rozbudowę infrastruktury kolejowej w całym kraju. Rząd zamierza wybudować siedem nowych linii kolejowych dla pociągów dużych prędkości. Linia nr 170 planowana jest przez województwo śląskie. Jej powstaniu sprzeciwiają się mieszkańcy.
Za projekt budowy linii szybkiej kolei nr 170 „Katowice – granica państwa” odpowiada spółka Egis Poland. Przygotowała ona cztery główne warianty trasy, które zostały zaproponowane władzom samorządowym i mieszkańcom gmin, przez które nowa linia może przebiegać. Warianty żółty i zielony wyznaczone zostały przez gminę Wyry, ale w szczególności wariant zielony przecina Wyry i Gostyń na pół.
Realizacja tego wariantu wiąże się z masowym wyburzaniem domów, wywłaszczeniem działek rolniczych, a także likwidacją przedsiębiorstw. Władze gminy podkreślają również, że budowa linii szybkiej kolei przez Wyry i Gostyń odbierze tym miejscowościom mieszkańców oraz inwestorów. Co więcej, ani wariant żółty, ani zielony nie przewidują budowy przystanku w gminie Wyry.
Dlatego z inicjatywy mieszkańców gminy Wyry, w skład której wchodzą miejscowości Gostyń i Wyry, powstał list do sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcina Horały.
Nie wyrażamy zgody na przebieg linii szybkiej kolei nr 170, związanej z budową CPK, przez naszą Gminę. Gmina Wyry, nasza Mała Śląska Ojczyzna, ma charakter rolniczy, na jej terenie są duże obszary leśne stanowiące część tzw. zielonych płuc dla całego Górnego Śląska. Inwestycja w szybką kolej nie przyniesie naszej Gminie żadnych korzyści, bezpowrotnie zaś zniszczy te zielone walory. Zniszczy wiele rodzinnych gospodarstw rolnych prowadzonych w naszej Gminie od pokoleń. Podzieli Gminę, stworzy zagrożenie dla mieszkańców, zwiększy hałas. Stanie się dla mieszkańców Gminy Wyry niewyobrażalną uciążliwością – czytamy w liście wysłanym do ministra Horały. Mieszkańców w walce o domy wspierają radni gminy.
Uprzejmie prosimy Pana Ministra, Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, oraz wszystkich innych odpowiedzialnych za ten projekt o zmianę decyzji i uwolnienie naszej Gminy od tego, niszczącego nas, problemu – dodają mieszkańcy gminy Wyry.
Oprócz Marcina Horały, list wysłany został również do najważniejszych osób w państwie: prezydenta Polski Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Mieszkańcy do listu dołączyli protest z grudnia 2020 roku, w którym piszą - Nie możemy pozostać obojętni na ochronę naszego zdrowia i życia. Budowa kolei dużych prędkości wpłynie negatywnie na jakość naszego życia, powodując hałas, zarówno w czasie samej inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji. Będzie miała również niebagatelny wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego ze względu na brak przygotowania dróg do całkowitej zmiany lokalnego ruchu samochodowego.
Mieszkańcy gminy Wyry podkreślają, że brak współpracy w tym temacie może skutkować protestami. Od stycznia swoje niezadowolenie w formie blokady dróg z powodu budowy linii szybkiej kolei nr 170 wyrazili już mieszkańcy Mikołowa, Katowic, Czerwionki-Leszczyn i Orzesza.