Michał Probierz nowym selekcjonerem. "Nie jestem przypadkowym trenerem"

Mprobierz2
Kastelik

Szymon Kastelik

20 września, 2023

Michał Probierz został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner seniorskiej reprezentacji Polski. Wcześniej pełnił funkcję selekcjonera U21. 

Michał Probierz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Podpisał kontrakt na czas trwania eliminacji do Mistrzostw Europy oraz na eliminacje do Mistrzostw Świata. - Oczywiście zakładamy, że obie drogi zakończą się sukcesem i trener poprowadzi drużynę też na Mistrzostwach Światach 2026 - powiedział sekretarz generalny PZPN.

- Powodzenia. Powodzenie się przyda - mówił prezes PZPN Cezary Kulesza, kiedy przybijał Probierzowi piątkę. 

Michał Probierz w pierwszej wypowiedzi w nowej roli poprosił o cierpliwość, spokój, żeby odbudować reprezentację i żeby zawodnicy przyjeżdżali na zgrupowaniu. 

- Ja 20 lat pracowałem na to, żeby to zrobić. Prawie 500 meczów w Ekstraklasy jako trener. Wielu piłkarzy reprezentacji prowadziłem. To nie jest tak, że nagle jestem przypadkowym trenerem. Dlatego proszę wszystkich kibiców, żeby wstrzymali się i ocenili po tym, co będzie - mówił na konferencji prasowej nowy selekcjoner. 

- Nie chcemy oblężonej twierdzy. Chcemy być otwarci na media i kibiców - zapowiedział Probierz. 

Nieoficjalnie środowisko mediów sportowych w Polsce mówiło od początku, że wybór Probierza jest "najłatwiejszy", ponieważ pracuje już w PZPN-ie od lipca 2022 roku (jako selekcjoner U21). To rozwiązywało wiele problemów dot. pieniędzy, dostępności i zbudowania nowego sztabu. 

- Nie zgodzę się z opiniami, że kolesiostwo zdecydowało, że zostałem selekcjonerem. Pracowałem na to długo - skomentował Probierz. 

Drugim trenerem będzie Robert Góralczyk - w przeszłości związany z Polonią Bytom i GKS-em Katowice. Asystentem Probierza został Sebastian Mila. Wśród ciekawych nazwisk w sztabie pojawił się Tomasz Kuszczak, który będzie trenerem bramkarzy. 

Probierz, czyli trener z Górnego Śląska

Probierz urodził się w Bytomiu. Pierwsze "kroki" w piłce stawiał jako dziecko w Łagiewnikach i Rozbarku. Jako junior grał też w Górniku Zabrze. Karierę seniorską rozpoczął w Ruchu Chorzów, ale w wieku zaledwie 21 lat wyjechał do Niemiec, gdzie grał w dwóch klubach i trenował młodzież.

W 1997 roku wrócił na Górny Śląsk i został piłkarzem Górnika Zabrze. Z czasem awansował na stanowisko grającego asystenta trenera, kiedy w Górniku pracował Waldemar Fornalik.

Po zakończonej karierze piłkarskiej, został pierwszym trenerem Polonii Bytom. W kolejnych latach pracował w m.in. Wiśle Kraków, Jagiellonii Białystok, Cracovii, w greckim Aris Saloniki czy też w Lechii Gdańsk. Największe sukcesy jako trener osiągnął z Jagiellonią (Puchar Polski, Superpuchar, wicemistrzostwo Polski) i z Cracovią (Puchar Polski, Superpuchar).

fot. screen Łączy nas Piłka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3