Miasto wycofa się ze współorganizacji imprez, na których promuje się Marek Wesoły

298755786 437547328328471 3870551113138422256 n
Kastelik

Szymon Kastelik

19 sierpnia, 2022

Miasto Ruda Śląska nie będzie już współorganizatorem cyklu imprez rodzinnych "Lato z muzycznymi Gwiazdami". Na festynach swoją agitację wyborczą prowadzi Marek Wesoły, który twierdzi, że wykupił możliwości promowania swojej kandydatury jako komitet.

W środę informowaliśmy, że Marek Wesoły promuje się na festynach rodzinnych z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami". Pierwotnym pomysłodawcą imprez jest Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe "Gwiazda", ale od 5 sierpnia współorganizatorem jest Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

W piśmie datowanym na 22 lipca 2022 roku prezes zarządu stowarzyszenia, Arkadiusz Grzywaczewski zwrócił się do Jacka Morka (pełniącego obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej) z prośbą o nieodpłatne udostępnienie miejsc na organizację festynów wraz z zabezpieczeniem elektrycznym. Prezes "Gwiazdy" przedstawił również plan "Lata z muzycznymi Gwiazdami": w sumie sześć imprez. Cykl zabaw miał rozpocząć się 31 lipca na stadionie Grunwaldu, ale z powodu warunków pogodowych impreza została przeniesiona na inny termin. Dlatego "Lato z muzycznymi Gwiazdami" rozpoczęło się 7 sierpnia w Parku Strzelnica. Do 17 sierpnia odbyły się dwa festyny.  Na obu tych wydarzeniach pojawił się Marek Wesoły. Jednak nie był przypadkowym gościem. Rozstawiono jego namiot z wizerunkiem i hasłem wyborczym, pod którym zbierano podpisy pod jego kandydaturą. Miał możliwość również oficjalnego wystąpienia przed uczestnikami zabawy. Co więcej, festyn z 14 sierpnia objął patronatem honorowym jako poseł. 

W piśmie do komisarza miasta, stowarzyszenie "Gwiazda" nie wspomniało o tym, że cykl imprez rodzinnych będzie również służył do agitacji wyborczej jednego z kandydatów na prezydenta miasta. - W ramach każdej imprezy przewidujemy występy znanych gwiazd śląskiej estrady muzycznej, profesjonalnych prowadzących, atrakcje dla dzieci i całych rodzin oraz bogatą ofertę gastronomiczną - czytamy w piśmie do Jacka Morka z 22 lipca. 

Jacek Morek odpowiedział na prośbę w piśmie datowanym na 5 sierpnia 2022 roku. Poinformował, że miasto Ruda Śląska zostanie współorganizatorem imprez z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami". - Informuję, że wyrażam zgodę na nieodpłatne zapewnienie zasilania w energię elektryczną wraz z pełną obsługą urządzeń elektrycznych, tym samym miasto Ruda Śląska staje się współorganizatorem imprez wymienionych w Państwa piśmie - czytamy w dokumencie podpisanym przez pełniącego funkcję prezydenta Rudy Śląskiej, Jacka Morka. 

- W związku z otrzymanymi pytaniami dotyczącymi organizacji festynów „Lato z muzycznymi Gwiazdami" informuję, iż w trybie pilnym zwróciliśmy się do Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego „Gwiazda" o złożenie pisemnych wyjaśnień w tej sprawie. O jej dalszym toku poinformujemy po otrzymaniu odpowiedzi - czytamy w odpowiedzi urzędu. Piecha dodał, iż dotychczasowy koszt, jaki miasto poniosło na zapewnienie energii potrzebnej do organizacji festynów wynosi 2.593,00 zł i dotyczy imprezy, która odbyła się 7 sierpnia br. w Parku Strzelnica.

Marek Wesoły zapytany przez nas o promowanie się na imprezach współorganizowanych przez miasto, stwierdził że nie widzi w tym niczego złego. - To jest uczciwe. Ja nadal jestem posłem. Patronat nad tymi imprezami objąłem jakiś czas temu jako poseł. Kiedy wydarzyła się kwestia związana z wyborami, dogadałem się ze stowarzyszyłem i wykupiłem sobie możliwość promowania się podczas tych imprez jako komitet - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

W piątek, 19 sierpnia otrzymaliśmy drugą odpowiedź od Urzędu Miasta. Krzysztof Piecha poinformował nas o tym, że miasto wycofa się ze współorganizacji cyklu imprez "Lato z muzycznymi Gwiazdami". Ponadto obciąży głównego organizatora dotychczasowymi kosztami.

- Dziękujemy za zwrócenie uwagi na tę niezwykle istotną kwestię. Zapewnianie przez Miasto energii elektrycznej na potrzeby imprez organizowanych przez stowarzyszenia czy fundacje nie jest niczym nowym i od wielu lat jest w Rudzie Śląskiej dobrą praktyką. Dzięki temu można było również przeprowadzić wiele akcji charytatywnych. Działania te zawsze prowadzimy w sposób transparentny, z zachowaniem odpowiednich reguł, a także z dbałością o finanse publiczne. Z otrzymanej w lipcu br. od SR-S „Gwiazda" korespondencji nie wynikało, iż cykl „Lato z muzycznymi Gwiazdami" będzie odbywał się pod patronatem posła na sejm RP Marka Wesołego. Co do zasady nie stoi to w sprzeczności ze współorganizacją wspomnianych festynów poprzez zapewnienie przez Miasto energii elektrycznej. Jednak w związku z możliwością naruszenia podczas festynów przepisów kodeksu wyborczego, zdecydowaliśmy, że Urząd Miasta wycofa się ze współorganizacji cyklu i obciąży głównego organizatora, SR-S „Gwiazda", kosztami powstałymi z tego tytułu dla miejskiego budżetu, w tym refakturuje już zapłaconą fakturę - czytamy w oświadczeniu UM Ruda Śląska. 

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, dodaje: Zależy nam bowiem na tym, by formy i zasady wsparcia udzielanego przez Miasto organizacjom pozarządowym nie budziły niczyich wątpliwości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.1µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3