Metodą "na policjanta" oszukali mieszkankę Zabrza. Seniorka straciła 100 tysięcy złotych

Woman g4b50a5c08 1920

Redakcja

8 listopada 2022

Kolejna ofiara oszustów działających metodą „na policjanta”. Tym razem 83-letnia mieszkanka Zabrza, uwierzyła, że rozmawia z "szefem policji" i oddała naciągaczom 100 tysięcy złotych.

Schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny. Oszuści wymyślają historyjkę i dzwonią do starszych osób, podają się jak w tym przypadku za wysoko postawionego policjanta, który rozpracowuje grupę przestępczą. 

Tym razem przestępcy wmówili swojej ofierze, że jeśli nie przekaże swoich oszczędności "policji" to zostaną one przejęte przez oszustów.

Niestety skutecznie ją zmanipulowali, opowiadając wymyśloną historię, a nieświadoma niczego ofiara, postępując zgodnie z ich wskazówkami, przekazała przysłanej przez oszustów osobie ponad 100 tysięcy złotych.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie warto pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112


Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

 

Źródło: KMP w Zabrzu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.7µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3