Mateusz Morawiecki w Rudzie Śląskiej. Obiecał miliony dla miasta

F2h WRNIX0 AA Vs He
Kastelik

Szymon Kastelik

2 sierpnia 2023

Kilka dni po tym, kiedy prezydent Rudy Śląskiej poinformował o zawieszeniu płatności składek ZUS, do Rudy Śląskiej przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Złożył kilka deklaracji, w których obiecał wsparcie dla takich miast jak Ruda Śląska. Zapowiedział m.in. 50 mln dodatkowych środków dla miasta. 

Kilka dni temu prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk poinformował, że z powodu trudnej sytuacji finansowej, urząd miasta złożył wniosek o odroczenie płatności składek ZUS oraz poprosił również o to jednostki miejskie.

Warto przypomnieć, że Pierończyk od objęcia swojego urzędu prawie rok temu, nie unika współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, ani też nie szuka zwady. Porozumiał się z radnymi PiS w mieście, a jeszcze w drugiej turze poinformował o współpracy z posłem Markiem Wesoły (który przegrał w I turze przedterminowych wyborów).

Morawiecki w Rudzie Śląskiej

Ale najwidoczniej wpis prezydenta Pierończyka o złej sytuacji finansowej miasta (m.in. z powodu zmniejszonych wpływów z podatku PIT) "wywołał do tablicy" premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odwiedził w środę, 2 sierpnia Rudę Śląską. Spotkał się z prezydentem miasta oraz wystąpił na Placu Niepodległości. Morawiecki stanął obok tabliczki informującej o dofinansowaniu ze środków rządowych rewitalizacji tego parku. W swojej przemowie podkreślił przede wszystkim to, że on i cały rząd ściśle współpracuje z samorządami.

Morawiecki zapowiedział, że rząd dofinansuje powstanie kolejnych odcinków trasy N-S.

- Jeśli ktoś uczciwie spojrzy na finansowanie, to zobaczy ogromne przesunięcie środków właśnie w kierunku miast takich jak Ruda Śląska. Dzisiaj rozmawialiśmy z panem prezydentem o kolejnych odcinkach trasy N-S, które ma otworzyć miasto na inwestycje (...) Nasz rząd deklaruje w kolejnych latach inwestycje w trasę N-S. Tak jak zrobiliśmy zgodnie z obietnicą inwestycję w strażnicę straży pożarnej - powiedział szef rządu w Rudzie Śląskiej. 

- Teraz idą kolejne programy. Ale to nie są pierwsze programy przed wyborami. Samorządowcy wiedzą o tym, że od kilku lat idą potężne programy rządowe, o których się im nigdy nie śniło. Dla mnie to kwintesencja polityki naszego rządu. Przede wszystkim dążę do tego, żeby Ruda Śląska miała większe szanse na rozwój - dodał Morawiecki.

Premier stwierdził, że rozumie problemy Rudy Śląskiej, wynikające zwłaszcza z industrialnego charakteru miasta. Zapowiedział, że wspólnie z wiceministrem Markiem Wesołym, będą działać na rzecz miasta, aby tereny pokopalniane zostały otworzone na nowe inwestycje. 

- Ruda Śląska to esencja śląskości. Dla mnie też esencja tego wszystkiego, co najpiękniejsze na Śląsku i w Polsce. Kiedy widzę dzisiaj, że Ruda Śląska się rozwija, to cieszę się. Mogę takie zobowiązanie złożyć na ręce wszystkich mieszkańców, że poprzez ten wielki program wyrównywania szans inwestycyjnych i przekazania środków na wydatki bieżące, będziemy robili wszystko, żeby takie miasta się nie wyludniały i przyciągać tutaj nowych inwestorów - stwierdził Morawiecki.

Prezydent Rudy Śląskiej czeka na spełnienie obietnic

Michał Pierończyk przypomniał, że sytuacja finansowa jest trudna. Podziękował za liczne wsparcie inwestycji, ale podkreślił, że istotne są również wydatki bieżące i utrzymanie bieżące usługi dla mieszkańców.

- Chciałbym podkreślić, że rozmawialiśmy o finansach bieżących. Potrzebne są środki na utrzymanie i funkcjonowanie. Te pieniądze są potrzebne. Co jakiś czas apeluje o te reformy finansów dla samorządów. Pan premier mnie uspokoił. Mamy deklarację zwiększonych kwoty dla miast na prawach powiatu. Jest to ważne, żeby nie ograniczać usług publicznych dla mieszkańców. Liczę na to, że te wszystkie obietnice zostaną wypełnione - powiedział Michał Pierończyk. 


fot. Kancelaria Premiera

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3