Masz pamiątki po hucie Silesia? Nie pasują do mieszkania, a żal Ci je wyrzucić? Oddaj je do rybnickiego muzeum

Huta silesia zbiórka pamiątek

Redakcja

19 kwietnia, 2023

W najbliższą sobotę, 22 kwietnia, w godz. 10.00-14.00, Muzeum im. O. Emila Drobnego w Rybniku prowadzić będzie zbiórkę  pamiątek związanych z działalnością produkcyjną Huty Silesia.

Zostały Ci po rodzicach czy dziadkach emaliowane garnki, malowane imbryki i inne piękne przedmioty produkowane przez lata w rybnickiej Hucie Silesia? Nie pasują do Twojego mieszkania, a żal Ci je wyrzucić? Oddaj do rybnickiego muzeum!  Pracownicy muzeum czekać będą na ul. Przemysłowej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Dorobek tego najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika, którego historia sięga 1753 roku, jest imponujący. Produkowane przez Hutę Silesia garnki, naczynia czy sprzęt AGD były kiedyś obecne praktycznie w każdym polskim domu. Były też eksportowane do wielu miejsc na świecie – pochodzący z Silesii komplet kawowy sprezentowano nawet brytyjskiej monarchini Elżbiecie II.

W szczytowym okresie funkcjonowania huty, tj. w latach 1965-67, w „Silesii” zatrudnionych było ponad 5500 pracowników, co dawało w przybliżeniu utrzymanie ponad 20 tysięcy ludzi.

Do dziś w wielu rybnickich domach znaleźć można piękne przedmioty codziennego użytku, wyprodukowane przez zlikwidowaną z koniec lat 90. XX wieku hutę. Bywają upchnięte gdzieś po schowkach czy piwnicach, ale czasem przeżywają też drugą młodość, wdzięcznie odpowiadając na powracającą raz po raz modę vintage.


powiązane artykuły:

Netflixrybnik
Lokalne 1 kwietnia, 2023

Takie są fakty! Najnowszy hit filmowy platformy Netflix "Zabójcze Wesele" nakręcono m.in. w Rybni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3