Marszałek Województwa Śląskiego spotkał się z Ambasadorem USA. "Jesteśmy otwarci na współpracę"

294663667 366484115649865 5347333002471905496 n

Redakcja

21 lipca, 2022

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się dziś wyjątkowe spotkanie marszałka Jakuba Chełstowskiego z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Markiem Brzezinskim. Poruszone zostały takie tematy jak transformacja naszego regionu, amerykańskie inwestycje i kryzys gospodarczy.

Śląsko - Amerykańskie rozmowy odbywały się dziś w Urzędzie Marszałkowskim. Ambasador USA w Polsce, Marek Brzezinski odwiedził Katowice żeby rozmawiać m.in o kwestii globalnego bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie. Jak mówił w trakcie spotkania marszałek województwa, Jakub Chełstowski: To ogromny zaszczyt gościć Ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego, ale też moment jest szczególny. Dziś wiodącymi tematami są sprawy związane z wojną w Ukrainie, będące skutkiem agresji Rosji, przy czym sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że często pytamy o nasze bezpieczeństwo. Jego gwarantem jest członkostwo w NATO i rozmieszczenie wojsk sojuszniczych, w tym armii amerykańskiej w Polsce.

Konsekwencją wydarzeń w Ukrainie jest także kryzys gospodarczy, w tym surowcowy, co także było przedmiotem spotkania. Panowie rozmawiali także o obecności firm amerykańskich na śląsku oraz przyszłej transformacji regionu i szansach z tym związanych. 

Pamiętajmy, że Województwo Śląskie mocno się zmienia, trwa proces jego transformacji, zaś miarą wartości inwestycyjnej są wskaźniki ekonomiczne i bardzo wysoka pozycja w prestiżowym rankingu Financial Times. Nasze województwo plasuje się na szóstym miejscu wśród aż 148 regionów Europy. To ważny sygnał dla inwestorów amerykańskich. Jesteśmy otwarci na współpracę. Śląskie zmienia się każdego dnia. Krok po kroku odchodzimy od stereotypu związanego z przemysłem ciężkim koncentrując się na automotive, medycynie i transferach nowych, przyjaznych środowisku technologii. Dlatego ta wizyta jest dla nas tak ważna" - dodał marszałek. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.2µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3