Marsz Autonomii 2023. "Nie lękajcie się Ślązaków"

IMG 20230715 121345
Kastelik

Szymon Kastelik

15 lipca 2023

Po raz 17. ulicami Katowic przeszedł Marsz Autonomii. Śląskie organizacje regionalne, autonomiści oraz śląscy politycy żądali uznania Ślązaków za mniejszość etniczną i równocześnie ustanowienia śląskiej godki jako języka regionalnego. Przypomnieli, że zbliżają się zarówno wybory parlamentarne, jak i samorządowe, a Ślązacy będą przy urnach pamiętać o tym, kto walczył o sprawę Śląska, a kto był przeciwny. 

17. Marsz Autonomii, chociaż od wielu lat przyciąga różne środowiska, to po raz pierwszy Ruch Autonomii Śląska do organizacji zaprosił inne grupy oraz śląskich polityków: Łukasza Kohuta, Monikę Rosę czy Macieja Kopca. Pomimo upału, marsz ponownie cieszył się dużą frekwencją.

Tłum Ślązaków wspierany przez mniejszość Niemiecką, gości z Czech i czeskiej części Górnego Śląska, przeszedł od Placu Wolności, przez rynek, aż do Placu Sejmu Śląskiego. To był pierwszy marsz po ogłoszeniu wstępnych wyników spisu powszechnego 2021, z którego wynika, że Ślązacy to największa mniejszość żyjąca w Polsce (blisko 600 tys. osób). Według regionalistów, Ślązaków może być nawet milion.

Żądania? Ustanowienie Ślązaków jako mniejszości etnicznej w Polsce, co automatycznie rozwiąże problem języka śląskiego jako języka regionalnego. Według organizatorów marszu. wyniki spisu powszechnego są dowodem na to, że polski rząd musi w końcu zauważyć Ślązaków. Podczas Marszu Autonomii podkreślono, że pretendenci do przejęcia władzy w Polsce obiecują Ślązakom bardzo wiele i to wszystko zostanie zweryfikowane przez kolejny rok.

Łukasz Kohut, Monika Rosa i Maciej Kopiec przypomnieli, że w Sejmie jest gotowy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach w Polsce, który zakłada wpisania na tę listę Ślązaków. Liczą na to, że sejm zajmie się tym tematem jeszcze przed końcem kadencji, chociaż wiedzą o tym, iż Zjednoczona Prawica nie poprze ich propozycji.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Stream z marszu:

IMG 20230715 124613 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3