Mała i średnia przedsiębiorczość upada. Prezydent Sosnowca: Bez niej nie istniejemy

IMG 20221006 113354
Kastelik

Szymon Kastelik

6 października, 2022

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw musi zakończyć swoją działalność. Najpierw pandemia, potem niewygodne przepisy podatkowe, a teraz inflacja i rosnące ceny energii. Prezydent Sosnowca apeluje do rządu o systemowe rozwiązania.

Inflacja oraz kryzys energetyczny nie dotykają tylko zwykłych obywateli. Zmierzyć się z tymi problemami muszą mali i średni przedsiębiorcy, co napędza tylko galopujące ceny wszystkich usług oraz produktów. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński alarmuje, że mali przedsiębiorcy upadają. 

- Mała i średnia przedsiębiorczość to motor napędu nas wszystkich, również samorządów. Bez niej nie istniejemy. Do dzisiaj nie mamy żadnych systemowych rozwiązań, oprócz zapowiedzi. Tworzenie kryzysu, zasypanie kryzysu, co powoduje bałagan.  Ceny, które są dzisiaj za energię, powodują, że jakakolwiek działalność nie jest w stanie się utrzymać - komentuje włodarz Sosnowca. W jego mieście zamknęły się już małe firmy, które nie były stanie sprostać rosnącym cenom za gaz i prąd. To gastronomia, kwiaciarnie itd.

- W sklepie na Pogorii pani powiedziała, że wzrosła cena energii o 500 procent. "Pewnie będę musiała zwolnić pracownika, jakoś to utrzymam, ale jestem na skraju" - dodaje Chęciński. Jeden z przedstawicieli branży cukierniczej z Sosnowca potwierdza, że wysokie ceny za energię i produkty dobijają małe biznesy. - Mierzymy się od kilku miesięcy drastycznymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu. To są wzrosty pięcio-sześciokrotnie. Nie jesteśmy wstanie przełożyć tych wzrostów na ceny finalnych produktów, bo byłyby niesprzedawalne - mówi. 

Właściciel małego lokalu oferującego kebaba na przeciwko Urzędu Miejskiego w Sosnowcu po kilku miesiącach musi zamykać swój biznes. Jego produkty musiałyby kosztować aż 40 złotych, żeby mógł zarobić na życie. A nikt nie kupi kebaba w takiej cenie.

- Po pięciu miesiącach otwarcia małej gastronomii, będę musiał ją zamknąć. Powód główny, to wzrosty ceny energii elektrycznej. Musze ogrzewać lokal grzejnikami elektrycznymi. Nie stać mnie na ogrzewanie. Do tego wzrost ceny produktów - komentuje właściciel lokalu Dobry Skład w Sosnowcu.

- Firmy padają albo ledwo zipią. (...) Dzisiaj mówimy wprost: żądamy systemowych rozwiązań dla wszystkich! - podsumowuje prezydent Sosnowca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3