Dzisiaj została zainaugurowana kolejna edycja kampanii Europolu i sieci ENFAST, mająca na celu zaangażowanie społeczeństwa w poszukiwania i rozpowszechnienie wizerunków najbardziej poszukiwanych przestępców. Na stronie EU Most Wanted dodane zostały 24 wizerunki przestępców, poszukiwanych w związku z zabójstwem lub jego usiłowaniem.
W ramach kampanii funkcjonuje specjalna strona internetowa, przygotowana przez Europol: https://eumostwanted.eu/
Apelujemy, aby poświęcić zaledwie kilka sekund na przejrzenie ich profili. Być może uda się ich rozpoznać, co może nam pomóc ich zatrzymać i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości. To szansa na uratowanie potencjalnych ofiar - wystarczy Twoje krótkie spojrzenie - apeluje policja.
Europejska sieć współpracy policyjnej ENFAST, wspierana przez Europol, prowadzi stronę internetową EU Most Wanted, w celu zaangażowania społeczeństwa i uzyskania pomocy w znalezieniu przestępców w całej Europie. W ostatnim czasie dodano ponad 20 kolejnych wizerunków przestępców, a tegoroczne hasło kampanii - „Krew na ich rękach”, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat niebezpiecznych przestępców poszukiwanych za zabójstwo. Wszystkie nowe profile są oznaczone na czerwono.
Strona polska wskazała do poszukiwań w ramach kampanii poniższe osoby:
1. KAMIL ŻYŁA
2. KRYSTIAN KOLOMPAR
3. DJABRI ABDENOUR
Na stronie EU Most Wanted zostały opublikowane wizerunki niektórych osób, z uwzględnieniem potencjalnych zmian wizerunku.
Możesz skorzystać z wysłania anonimowej informacji za pośrednictwem powyższej strony internetowej EU Most Wanted – Twoja wiadomość trafi do przedstawicieli sieci ENFAST, w ramach której policjanci krajów europejskich współdziałają, w celu poszukiwania przestępców. Służby działają przez całą dobę, a w przypadku pozyskania informacji o miejscu przebywania osoby poszukiwanej, mogą natychmiast podjąć odpowiednie działania.
Członkowie sieci ENFAST specjalizują się w poszukiwaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i są objęci europejskimi nakazami aresztowania.
Od czasu uruchomienia strony EU Most Wanted w 2016 r.:
• opublikowano 454 wizerunki przestępców;
• zatrzymano 164 poszukiwanych przestępców;
• 53 aresztowania przeprowadzono dzięki informacjom pozyskanym w wyniku publikacji wizerunków na wskazanej stronie.