Łukasz Litewka lepszy od Czarzastego w Zagłębiu? Ogromna niespodzianka

387766500 845736947558122 5931663299795341481 n
Kastelik

Szymon Kastelik

16 października, 2023

Chociaż wyniki z obwodów wyborczych nadal spływają do Państwowej Komisji Wyborczej, to wiele wskazuje na to, że w Zagłębiu Dąbrowskim najlepszy wynik na liście KW Nowa Lewica osiągnie... Łukasz Litewka. 

Na ten moment w Zagłębiu Dąbrowskim (okręg nr 32) policzonych zostało prawie 32 procent głosów (stan na 11:30). Ale już teraz możemy mówić o olbrzymiej niespodziance. 

Wiadomo, że Zagłębie jest "czerwone" i lewicowe ugrupowania zawsze osiągają w tym regionie wysokie wyniki. Nie inaczej jest w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że w okręgu wyborczym nr 32 KW Nowa Lewica zdobędzie 20-21 procent, co daje jej trzeci wynik po Koalicji Obywatelskiej oraz Prawu i Sprawiedliwości. To najpewniej będzie o ponad 2 razy lepszy wynik niż w skali całego kraju.

Wielka zasługa w tym Włodzimierza Czarzastego, który drugi raz z rzędu był liderem listy Nowej Lewicy w okręgu zagłębiowskim. Ale najprawdopodobniej w tym roku nie zdobędzie największej liczby głosów. Otóż na ten moment połowę głosów dla Lewicy w okręgu nr 32 zdobył... Łukasz Litewka.

Sukces Litewki

Łukasz Litewka to radny Sosnowca. W regionie znany jest z wielu akcji charytatywnych i zbiórek. Kilka razy jego inicjatywy przebiły się do ogólnopolskiej opinii publicznej. Podobnie było podczas tej kampanii, kiedy Litewka wywiesił w Zagłębiu banery z... psami do adopcji. 

- Projektując swoje nośniki, zauważyłem jak dużo jest tam niewykorzystanej przestrzeni. Zamiast liderów ze świata polityki do wyborów zaprosiłem tych, którzy już dawno powinni zostać wybrani. I tak na moich banerach znajdziecie łącznie 10 psów, które zdecydowanie za długo siedzą w sosnowieckim schronisku. Mam nadzieję, że po tej akcji wszystkie znajdą swoje nowe domy – komentował Łukasz Litewka.

Ta akcja sprawiła, że mówiła o nim cała Polska, a wielu wyborców zdecydowało się na... zgłoszenie udziału w wyborach w Zagłębiu Dąbrowskim. W minioną niedzielę do m.in. Sosnowca przyjeżdżali wyborcy z Warszawy, Krakowa i wielu innych polskich miast, żeby oddać swój głos na Litewkę. 

Na godzinę 11:30, z prawie 32 proc. policzonych głosów, KW Nowa Lewica ma 20449 głosów, a sam Litewka dostał blisko 11 tysięcy. Czarzasty ma w tym momencie 6165. W całym okręgu Litewka jest na razie gorszy tylko od jedynki z Prawa i Sprawiedliwości, Ewy Malik, ale jeszcze wszystko może się zmienić. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3