Czy można mieć coś za darmo? Tak, konto bankowe!

Close up person doing online shopping

Redakcja

16 października 2023

Banki komercyjne, jak wskazuje sama nazwa, istnieją po to, by generować zyski. Choć z tym oczywistym stwierdzeniem trudno dyskutować, są usługi, za które się nie płaci. Jak to możliwe? Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich ofert i jak stosować się do stawianych przez banki wymagań. Oto kilka prostych trików pozwalających korzystać z rachunku całkowicie za darmo.

Z których opłat za konto banki rezygnują?

W sztuce oszczędzania na opłatach za konto bankowe pomagają same instytucje finansowe, które rezygnują z comiesięcznej prowizji za jego utrzymywanie. O tym, że posiadanie rachunku za zero złotych stało się rynkowym standardem, można przekonać się po wejściu na stronę portalu finansowego Bankier SMART. Pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/ranking-darmowych-kont-bankowych dostępny jest systematycznie aktualizowany ranking ofert największych placówek działających w Polsce.

Brak jakichkolwiek stawek za prowadzenie rachunku to doskonała informacja dla każdej osoby zastanawiającej się nad założeniem nowego konta. Bezpłatny rachunek można założyć niemal wszędzie, a co za tym idzie, do maksimum zwiększa to ilość ofert do rozważenia. Co więcej, zdecydowana większość banków nie stawia przed klientami żadnych dodatkowych wymogów, by uniknęli tego niewielkiego, ale zbędnego wydatku.

Sposoby, by jeszcze bardziej zaoszczędzić na prowadzeniu konta

Zerowa stawka za prowadzenie konta to przeważnie jedyny taki zapis w ofercie. W przypadku pozostałych podpunktów nie obejdzie się bez przyswojenia pewnych reguł, dzięki którym rachunek da się prowadzić bezkosztowo. Na szczęście nie są one trudne w realizacji. Można wręcz stwierdzić, że większość klientów nawet nie zauważa, kiedy warunki upustów zostały spełnione.

Karty płatnicze

Na stronie Bankier.pl łatwo odszukać wyjątkowo atrakcyjne oferty, w których widnieją zerowe stawki za posiadanie karty płatniczej i korzystanie z bankomatów. Takie propozycje należą jednak do wyjątków. Obecni i przyszli klienci innych banków są zwalniani z opłat dopiero po osiągnięciu pewnych celów stawianych przez usługodawcę. Co więc trzeba zrobić? W przypadku prowizji za karty upust otrzymuje się na ogół po wykonaniu kilku płatności zbliżeniowych na dowolne sumy lub osiągnięcie w danym miesiącu minimalnej kwoty transakcji.

Co ważne, w przeważającej liczbie ofert nie ma rozróżnienia co do tego, w jaki sposób płacą klienci. Upust równie dobrze może otrzymać osoba płacąca kartą czy telefonem. Wysokość kwot, które trzeba osiągnąć, także nie stanowi kłopotu dla większości osób. W wymogach najczęściej pojawiają się sumy rzędu 300-400 zł.

Bankomaty

Dlaczego jednak bankom tak zależy na tym, by ich klienci płacili bezgotówkowo? Jak można się domyślić, stoją za tym pieniądze. Koszty wynajmu powierzchni pod bankomaty, naprawiania ich oraz organizowania konwojów z gotówką są duże.

Z tych powodów tak niewiele instytucji finansowych stawia swoje urządzenia poza oddziałami terenowymi. To z kolei utrudnia korzystanie z nich bezpłatnie. Na szczęście wypłacanie gotówki bez prowizji jest możliwe w maszynach konkurencji. Przed udaniem się do którejś z nich trzeba jednak sprawdzić, z których konkretnie da się wybrać pieniądze za darmo.

Przelewy

Poza transakcjami zbliżeniowymi i wypłatami gotówki najczęściej wykonywanymi operacjami na koncie są zlecenia przelewów. Na nich również da się zaoszczędzić, a najprostszy sposób na to stanowi wykonywanie ich na numer telefonu. Niestety, nadal nie każdy bank daje taką możliwość. W takim wypadku pozostaje wykonanie zwykłego transferu środków ELIXIR. W przeciwieństwie do przekazów mobilnych nie jest on jednak błyskawiczny. W dniu roboczym na zaksięgowanie sumy należy poczekać kilka godzin. W weekendy i święta nawet parę dni.

Co zrobić, gdy przelewu na telefon nie da się zlecić, a szybko trzeba przekazać pieniądze? Niestety, nie ma na to innego sposobu niż wykonanie transferu płatnego. Zostanie on zrealizowany niezależnie od godzin sesji wychodzących i przychodzących obu banków, a więc niemal natychmiast. Za taką transakcję przyjdzie zapłacić kilka złotych. Nie istnieje też sposób na darmowe przelewanie środków na rachunki zagraniczne ani bardzo wysokich kwot rzędu kilkunastu i więcej tysięcy złotych.

Konto bankowe z premią. Jak zyskać dodatkowe pieniądze?

Konto w placówce może przynieść swojemu posiadaczowi niewielki zysk, szczególnie na samym początku. Brak szans na pozyskanie zupełnie nowych klientów (jak wyliczył Bank Światowy 96% mieszkańców Polski już ma przynajmniej jeden rachunek) skłania kolejne podmioty finansowe do wygospodarowywania środków na premie ze samo podpisanie umowy.

Ta swoista nagroda czasem staje się okazalsza, jeśli spełni się kolejny, dodatkowy warunek. Niektóre placówki proponują pieniądze za założenie konta w aplikacji mobilnej, a nawet na selfie.

Bonusy finansowe za zostanie nowym klientem są tylko jednorazowe. W wyznaczonym czasie po podpisaniu umowy niekiedy da się dostać jeszcze więcej. W różnych bankach dodatkowe pieniądze zyskują osoby, które np. skorzystały z kolejnego produktu finansowego, płaciły zbliżeniowo itp. Co ważne, zdarza się, że takie środki nie są wypłacane od razu w całości, ale w transzach aż do zakończenia okresu promocyjnego. Zwykle nie jest on długi i trwa kilka miesięcy.

Jedno czy więcej? Argumenty za założeniem drugiego konta

Możliwość darmowego prowadzenia rachunku to dobry pretekst do rozważenia podpisania kolejnej umowy. Dzięki większej liczbie kont bankowych gospodarowanie pieniędzmi staje się łatwiejsze, a przy tym nadal nic nie kosztuje. Posiadanie wielu kont sprawdza się zarówno w przypadku jednostek, jak i par.

Na takie rozwiązanie szczególnie warto zwrócić uwagę, będąc w stałym związku. Środki zgromadzone na dwóch osobistych kontach mogą pozostać do dyspozycji jednej i drugiej strony. Trzeci, wspólny rachunek przyda się do opłacania codziennych zakupów, czynszu, czesnego za przedszkole dla dziecka itd.

O wygodzie, jaką daje dodatkowy rachunek, można się przekonać także samodzielnie. Przelewane na drugie konto środki przydadzą się np. jako oszczędności na niespodziewane wydatki lub wakacje.

Co więcej, ulokowanie pieniędzy nie w jednym, a np. w dwóch bankach do minimum zmniejsza ryzyko czasowego braku dostępu do nich z powodu prac serwisowych. Ze względów bezpieczeństwa placówki prowadzą je regularnie. W tym czasie (na ogół kilka godzin z soboty na niedzielę) klienci pozbawieni są możliwości wypłacania pieniędzy, korzystania z aplikacji i serwisu transakcyjnego oraz robienia zakupów online.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3