Łukasz Czepiela wylądował samolotem na słynnym hotelu Burdż Al Arab w Dubaju!

Czepiela laduje na helipadzie fot Samo Vidic Red Bull Content Pool

Redakcja

15 marca, 2023

Łukasz Czepiela, członek Aeroklubu Częstochowskiego, jako pierwszy wylądował na słynnym drapaczu chmur w Dubaju, hotelu Burdż Al Arab. Ale to nie wszystko! Po wylądowaniu na helipadzie nasz pilot w spektakularny sposób z niego wystartował. Lądowisko znajduje się na wysokości 212 metrów.

14 marca 2023 r. w Dubaju o godz. 6:58 lokalnego czasu Polak dokonał niemożliwego. Jako pierwszy wylądował samolotem na lądowisku dla helikopterów na drapaczu chmur w Dubaju.  Czepiela miał do dyspozycji „pas do lądowania" o długości zaledwie 27 metrów.

Pilot przez ostatnie 12 miesięcy wykonał 650 próbnych lądowań, ale wszystkie odbywały się wyłącznie na namalowanym na ziemi okręgu. Na szczycie wieżowca czekały na niego zupełnie inne warunki. Łukasz musiał wykazać się nie tylko kunsztem lotniczym, ale też opanowaniem i dobrym przygotowaniem fizycznym. W jego manewrze nie było miejsca na najmniejszy błąd.

– Jestem bardzo szczęśliwy, bo zrealizowałem najtrudniejszy projekt w mojej karierze. Musiałem lądować około 7 metrów dalej od krawędzi „lądowiska", żeby nie uderzyć w helipad. Realnie miałem zatem tylko 20 metrów na bezpieczne lądowanie. Największym wyzwaniem była dla mnie jednak wysokość i to, co się z tym wiązało. Ponad 200 metrów nad poziomem morza, gdzie dookoła nie ma żadnych wyraźnych punktów odniesienia, to zupełnie co innego niż lądowanie na ziemi. Musiałem zastosować zupełnie inną technikę podejścia i maksymalnie zaufać swoim umiejętnościom – opowiada Łukasz Czepiela.

Czepiela na drapaczu chmur? Wcześniej było molo

Skąd wziął się pomysł na ten projekt? W 2019 roku, kiedy Łukasz Czepiela był już mistrzem świata w wyścigach samolotowych (Red Bull Air Race) i łączył pracę pilota akrobacyjnego i liniowego, zdecydował się wykorzystać możliwości samolotów typu STOL (short takeoff & landing). Potrzebował zaledwie 150 metrów, żeby wylądować na... sopockim molo.

- Po lądowaniu na molo chciałem zrobić coś niezwykłego na skalę światową i wykorzystać nabytą wiedzę, aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Pomysł na helipad Burdż Al Arab przyszedł mi do głowy dość szybko. To miejsce jest bardzo rozpoznawalne, bo odbywało się tam wiele ciekawych projektów - Roger Federer i Andre Agassi grali na nim w tenisa, a bolidem Formuły jeździł David Coulthard. Sam hotel w kształcie żagla jest bardzo charakterystyczny. Wiedziałem, że Dubaj jest miejscem otwartym na różne niekonwencjonalne pomysły – opowiada Łukasz Czepiela.

Łukasz Czepiela w 2018 roku zdobył tytuł mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup. Jako młody chłopak marzył o lataniu i choć w rodzinnym Rzeszowie nie dawano mu żadnych szans, wyemigrował do Anglii, aby rozwijać pasję. O swojej inspirującej drodze opowiada w krótkim dokumencie z serii „Until 18", który jest dostępny na platformie Red Bull TV. Jego żywioł to akrobacje samolotowe. Na koncie ma około 12 000 godzin spędzonych w powietrzu. Na co dzień Łukasz jest kapitanem rejsowego airbusa, a od czasu do czasu wciela się w rolę gospodarza podniebnego talk-show „Prze-lotne Pytania". Jednym z celów Łukasza jest przysuwanie granic w sportach awiacyjnych. W 2017 przeleciał pod trzema warszawskimi mostami. W 2018 roku zasłynął lądowaniem na sopockim molo. 14 marca 2023 roku wykonał niewątpliwie najtrudniejszy z dotychczasowych projektów i wylądował samolotem na słynnym helipadzie w Dubaju.

fot. Samo Vidic Red Bull materiał prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3