Lodowisko w Spodku będzie miało nowy dach i panele fotowoltaiczne

Lodowisko spodek

Redakcja

5 lutego, 2024

Lodowisko mieszczące się w katowickim Spodku przejdzie modernizację dachu. To przede wszystkim zabezpieczenie obiektu na kolejne lata, ale przy okazji prac zostanie zrealizowana również inwestycja obejmująca montaż paneli fotowoltaicznych. W tym samym czasie zostaną rozbudowane trybuny lodowiska.

Obecne poszycie dachu lodowiska, którego powierzchnia to około 4 000 m2, pokryte jest starymi płytami azbestowo-cementowymi. 

- Zastąpi je nowa blacha trapezowa, izolacja termiczna oraz izolacja przeciwwodna z membrany. Zanim jednak nowe poszycie zostanie zamontowane, wykonawca wzmocni część konstrukcji stalowej dachu, a także nadmuruje ściany attykowe. Dzięki tej inwestycji lodowisko dołączy do hali głównej oraz sali gimnastycznej, czyli obiektów Spodka, które wcześniej przeszły podobną modernizację – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Jednak w tym wypadku prace obejmą dodatkowy element. To panele fotowoltaiczne. Na zmodernizowanym dachu mają zostać zamontowane dwie instalacje, a każda z nich będzie miała moc 50kW. Inwestycja zostanie zrealizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Otwarcie ofert nastąpi 21.02.2024 r.

Trybuny większe o kilkaset miejsc

Wymiana poszycia dachu oraz pokrycie jego części panelami fotowoltaicznymi to nie jedyna inwestycja, jaka czeka katowickie lodowisko. Wybrany w przetargu wykonawca przygotowuje się do przebudowy trybun, dzięki której liczba dostępnych miejsc zwiększy się o co najmniej 416. W ramach tej rozbudowy powstanie również strefa dla dziennikarzy, a pomieszczenie monitoringu zostanie zmodernizowane. Ponadto lokalizację zmieni tablica wyników, pozostawienie jej w dotychczasowym miejscu byłoby niemożliwe, ponieważ zasłaniałaby widok z dobudowanej części trybun.

Konsekwentna modernizacja i udoskonalanie Spodka

Obiekty składające się na kompleks sportowy Spodka są konsekwentnie poddawane kolejnym inwestycjom, dzięki czemu legendarne miejsce może dostarczać nam kolejnych emocji i niesamowitych przeżyć. Na początku roku została odebrana od wykonawcy nowa podłoga sportowa. To mobilny parkiet (przechowywany na co dzień w magazynie) do rozgrywania meczów koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Wartość tej inwestycji to blisko 1,13 mln zł. W obiekcie pracują już także dwie specjalne platformy, zainstalowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dzięki nim łatwiejszy jest dostęp na płytę główną z sektora zielonego „E” oraz z antresoli do sali „Bingo”, gdzie organizowane są bankiety i konferencje.

W ostatnich latach zmodernizowane zostały również m.in.: poszycie dachu głównej hali Spodka, poszycie dachu sali gimnastycznej wraz z modernizacją w tym miejscu instalacji elektrycznej oraz wymiany oświetlenia, schody prowadzące do lodowiska od strony ul. Olimpijskiej, system monitoringu czy układ zasilania obiektu. Spodek został też wyposażone w nowe tablice wyników, wykorzystywane podczas organizowanych tu wydarzeń sportowych.

powiązane artykuły:

Inwestycje w spodku
Lokalne 15 lipca, 2023

Ogłoszono postępowanie przetargowe na przebudowę górnych trybun lodowiska w Spodku oraz z

Kurtki zimowe dla dzieci
Lifestyle 1 lutego, 2024

Istnieją takie elementy ubioru, których wprost nie może zabraknąć w dziecięcej garderobie. Jedny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.2µg/m3 PM2.5: 21.5µg/m3