Lider Agrounii podsłuchiwany przez Pegasusa. Rośnie liczba "ofiar" izraelskiego oprogramowania

Csm mkolo 01 0d10216ca0

Redakcja

26 stycznia 2022

Citizen Lab ujawniło, że kolejne dwie osoby w Polsce były podsłuchiwane przez Pegasusa. To Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert.

Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak zgodził się na propozycję Romana Giertycha i przekazał swój telefon do Citizen Lab. Kanadyjska organizacja od kilku lat bada przypadki użycia izraelskiego oprogramowania Pegasus, które służy do całkowitej inwigilacji urządzeń mobilnych. Za jego pomocą można pobrać wszystkie dane oraz podsłuchiwać i nagrywać bez wiedzy właściciela telefonu. 

John Scott-Railton potwierdził we wtorek, że Michał Kołodziejczak oraz pisarz Tomasz Szwejgiert to kolejne osoby w Polsce, których telefony były inwigilowane przez Pegasusa. Wcześniej to oprogramowanie wykryto w urządzeniach Giertycha, Ewy Wrzosek i Krzysztofa Brejzy. 

W przypadku Kołodziejczaka Pegasus miał zostać użyty kilka razy w maju 2019 roku. Natomiast u Szwejgierta aż 21 razy, od marca do maja 2019 roku. Pisarz jest współautorem książki o szefie MSWiA, Mariuszu Kamińskim. 

To jest wojna polityczna. Oni mieli przez kilka dni wszystkie informacje o moim życiu w swoich pisowskich łapach - komentuje Kołodziejczak. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3