"Lex deweloper". Radni Chorzowa dali zielone światło na osiedle przy Parku Śląskim

9 WIZUALIZACJA LOT
Kastelik

Szymon Kastelik

10 marca, 2023

Chorzowscy radni (głównie z Koalicji Obywatelskiej) przegłosowali uchwałę, która pozwala spółce Atal wybudować nowe osiedle na terenie po MTK. Przeciw tej inwestycji są społecznicy, którzy uważają, że tak wielka budowa zagraża Parku Śląskiemu.

Dzisiaj w tym miejscu przy ul. Targowej pozostały tylko smutne wspomnienia. W 2006 roku doszło tam do największej katastrofy budowlanej w powojennej historii Polski - zawalenie dachu hali MTK podczas wystawy gołębi. Dzisiaj firma Atal zamierza zbudować tam prawie tysiąc mieszkań. 

Przeciwko inwestycji od wielu miesięcy protestują działacze Stowarzyszenia Nasz Park. Dołączyła do nich partia Razem. W ubiegłym tygodniu do Chorzowa przyjechał nawet Adrian Zandberg, który apelował do radnych miasta o zatrzymanie tej inwestycji.

Radni chcą nowego osiedla

9 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Chorzowie ws. przegłosowania "lex deweloper", który dotyczy inwestycji planowanej przez Atal przy Parku Śląskim. Spotkanie radnych poprzedził protest Naszego Parku i partii Razem przed budynkiem Urzędu Miasta. 

Dyskusja radnych była krótka. Wypowiedzieli się tylko przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Radna Agnieszka Skupień apelowała o odrzucenie wniosku inwestora. Mówiła o wstydzie i hańbie. Ostatecznie radni zgodzili się na propozycję firmy Atal przy Parku Śląskim. Za głosowało 13 radnych (większość z KO), przeciw było 6 radnych (głównie PiS), i tyle samo osób wstrzymało się od głosu.

Radni, którzy poparli budowę osiedla przy Parku Śląskim wskazują m.in. na problem mieszkaniowy w Chorzowie, uatrakcyjnienie miasta i miejsca, w którym aktualnie prawie niczego nie ma. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala opuścił sesję podczas dyskusji.

Przeciwnicy inwestycji przy Parku Śląskim krzyczeli "hańba" po głosowaniu. Zamierzają interweniować u wojewody śląskiego, który może unieważnić przyjętą przez radnych uchwałę.

Co chce zbudować Atal?

Atal od 2018 roku jest właścicielem terenu przy ulicy Targowej, na którym znajdowały się Międzynarodowe Targi Katowickiej, gdzie w 2006 roku doszło do jednej z największych katastrof budowlanych w Polsce po drugiej wojnie światowej.

Jak informuje deweloper, przez ostatnie cztery lata przeprowadził na tym terenie liczne prace obejmujące badania gruntowe, prace wyburzeniowe, rozbiórkowe i porządkowe, uzbrojenie terenu, a także wzniesienie dwóch budynków usługowych.

Od samego początku przeciwko idei budowy tam osiedla jest stowarzyszenie "Nasz Park", które działa od 2006 roku. "Nasz Park" uważa, że budowa osiedla w tym miejscu zagraża Parku Śląskiemu.

Deweloper wielokrotnie zapewniał, że działka nie wchodzi w skład Parku Śląskiego. Kilka miesięcy temu przedstawił koncepcję budowy "zielonego osiedla" na terenie po MTK. Według inwestora inwestycja ta ma wpasować się w krajobraz sąsiadującego Parku Śląskiego, być ekologiczna oraz zwiększyć powierzchnię terenów zielonych.

- Inwestycja zakłada powstanie trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki będącej od 2018 roku we władaniu dewelopera. Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole. Zaprezentowany plan zakłada również powstanie nowoczesnej publicznej szkoły podstawowej, która po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. Aby realizacja tej części inwestycji była możliwa, ATAL podpisał porozumienie z prezydentem Chorzowa, który uzyskał mandat radnych do tej czynności w jednogłośnym głosowaniu przedmiotowej uchwały. Według wstępnych założeń, w szkole będzie mogło uczyć się ok. 200 uczniów i uczennic, do dyspozycji których będą sala gimnastyczna i boisko zewnętrzne - informuje Atal.

Ponadto deweloper podkreśla, że - plany zakładają realizację inwestycji na terenie dotychczas zabudowanym i zabetonowanym oraz przywrócenie mu wartości przyrodniczych. Aktualnie na obszarze opracowania projektowego dotyczącego osiedla zieleń stanowi 43% powierzchni. Koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 64%.


fot. wizualizacja osiedla Atal

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3