Księża związywali nastolatkom ręce, by poczuły "niewolę Jezusa"?

297825046 126014206810873 2381561193860956761 n

Redakcja

9 sierpnia, 2022

Biuro Ochrony Praw Dziecka zdecydowało się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez księży, którzy w ramach "zabawy" związywali ręce nastolatkom na godzinę i mieli proponować pomoc przy skorzystaniu z toalety w tym czasie.

Cała sprawa zaczęła się od publikacji filmiku na popularnej platformie TikTok. Nastolatka pokazuje na niej związane ręce i informuje, że w czasie oazy tego dnia duchowo przezywają niewolę i żeby lepiej ją poczuć, na godzinę księża związali im ręce. Sam filmik nie miał jasno negatywnego wydźwięku, węzeł był zrobiony z czegoś na kształt białego sznurka. Jednak co najciekawsze, pod filmikiem to nie komentarze zwracające uwagę na samo związanie były najpopularniejsze, ale te, w których użytkownicy dziwili się, że uczestnikom oazy nie zabrano telefonów. Okazuje się, że jest to niezwykle popularna praktyka. Niektórzy użytkownicy pisali, że nie mieli dostępu do telefonu w czasie całego wyjazdu, inni mogli korzystać z nich tylko 30 minut dziennie. 

Jednak sam fakt związania i ograniczenia uczestników w ich podstawowej wolności zaalarmował Biuro Obrony Praw Dziecka. Podjęli oni interwencję dotyczącą  związywania rąk dzieciom na obozie organizowanym przez księży katolickich na obozie Oaza Nowego Życia, stopień 2 w Tylmanowej. Jak informuje Biuro, księża w ramach zabawy związywali ręce uczestnikom "by poczuli się jak Jezus w niewoli". W tracie tego dzieci muszą poruszać się same, ze związanymi rękoma po terenie i schodzić ze schodów w budynku, w którym były zakwaterowane, nie mogły też samodzielnie korzystać z toalety. Cała "zabawa" miała trwać godzinę.

Takie "zabawy" księży z dziećmi naruszają ich godność i narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Upadek ze schodów osoby ze związanymi rękoma może zagrażać jej zdrowiu i życiu. Ograniczanie kilkunastoletniemu dziecku możliwości samodzielnego skorzystania z toalety i proponowanie mu przez dorosłego mężczyznę "pomocy" w tej czynności jest czymś niedopuszczalnym i może być interpretowane jako bardzo poważne naruszenie kodeksu karnego. Dlatego po przeanalizowaniu sytuacji zdecydowaliśmy, że prezes Biura Obrony Praw Dziecka złoży w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - informuje Biuro Ochrony Praw Dziecka.

Na stronie Ruchu Światło-Życie możemy znaleźć opis drugiego stopnia Oazy Nowego Życia. "To 15-dniowe rekolekcje zamknięte Ruchu Światło-Życie. Prowadzone są według metody przeżyciowej opracowanej przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży od II klasy szkoły średniej oraz studentów. Warunkiem przyjęcia na ONŻ II° jest przeżycie I° (rok wcześniej) oraz uczestniczenie w formacji w ciągu roku (Dziesięć kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej)."

powiązane artykuły:

Csm 297825046 126014206810873 2381561193860956761 n 8a72f347e4
Wiadomości 20 sierpnia, 2022

Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł złożył do Prokurat

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 28.1µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3