Ksiądz porównał zbiórkę WOŚP do Hitlerjugend. Został ukarany przez biskupa

Kskneblewski

Redakcja

1 lutego 2023

Za nami 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, wydarzenie budzi wiele emocji, niestety też tych negatywnych. Jerzy Owsiak i jego orkiestra ma wielu wrogów, którzy za pośrednictwem Internetu nie boją się krytykować WOŚP-u. Niektórzy jednak "tracą rozum".

Ksiądz Roman Kneblewski często wypowiada się w mediach i publikuje swoje wpisy w sieci. Znany jest m.in. z przywiązania do tradycyjnego katolicyzmu oraz wartości nacjonalistycznych. Jako m.in.  proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy krytykował przyjmowanie uchodźców.

W niedzielę napisał w mediach społecznościowych: "Jeżeli przywodzi Wam to coś na myśl, to dobrze, ponieważ ludzka bezmyślność porażkę stanowi.". Do wpisu dodał zdjęcie, jak małe dziecko wrzuca pieniądze do puszki trzymanej przez... dziewczynki z Hitlerjugend. Było to niewątpliwie porównanie do wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy w dniu finału zbierają pieniądze do puszek w całej Polsce.

źródło Twitter

Wpis księdza spotkał się z olbrzymią krytyką. Sprawa trafiła do bydgoskiej diecezji. Biskup Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenie działalności medialnej.

- Jest on reakcją na ostatni wpis zamieszczony na portalu społecznościowym Facebook, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Wobec powyższego z dniem 31 stycznia 2023 r., zakazuję Księdzu wypowiadania się w mediach wszelkiego typu i prowadzenia działalności medialnej zarówno w Internecie jak i formie konwencjonalnej” – napisano w dekrecie z 30 stycznia tego roku - informuje diecezja.

Czy to pomoże? Ksiądz Kneblewski w przeszłości miał otrzymywać podobne zakazy (wypowiadania się polityce). Krytykował też szczepienia i ruchy feministyczne. Z powodu swojej kontrowersyjnej działalności został w 2019 r. odwołany z funkcji proboszcza bydgoskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i przeniesiony na emeryturę. 

fot. screen Tuba Cordis You Tube

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3