Konto bankowe – dlaczego każdy powinien je mieć?

High view laptop black shopping card

Redakcja

4 października, 2023

Konto w banku to mała rzecz, która pozwala na zarządzanie własnym budżetem w bezpieczny, szybki i bardzo łatwy sposób. Dodatkowe ułatwienia, jak transakcje mobilne sprawiają, że wiele operacji można wykonać z własnego telefonu w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Dlaczego każdy powinien mieć swój ROR? Oto najważniejsze informacje o kontach osobistych!

Jak wybierać konta bankowe?

Konta osobiste (ROR) to najpopularniejsze narzędzia pieniężne posiadane przez klientów bankowych. Są podstawową jednostką służąca do prowadzenia własnych finansów, transakcji, dokonywania opłat i rozliczeń z urzędami, sklepami czy bliskimi. Bez nich ciężko byłoby sobie wyobrazić dzisiejszą bankowość.

Ze względu na popularność i szerokie zastosowanie banki oferują wiele propozycji kont bankowych dla swoich klientów. Z zasady służą do tego samego, jednak warunki ich posiadania mogą się różnić między sobą. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się przed wyborem rachunku. Przemyślana decyzja pozwala na posiadanie ROR-u dostosowanego do danych potrzeb, prowadzenie konta za 0 zł i skorzystanie z dodatkowych usług.

Aby poznać najkorzystniejsze oferty na rynku, warto zajrzeć na stronę https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe, gdzie na klientów czeka zestawienie najlepszych kont bankowych. Pod uwagę brane są zarówno opłaty za prowadzenie konta, koszt karty i bankomatów, jak i bonus, na który klienci mogą liczyć po spełnieniu warunków regulaminu. Zazwyczaj są to nagrody pieniężne o wartości kilkuset złotych. Ich otrzymanie wiąże się ze spełnieniem prostych warunków jak np.:

 • wykonanie określonej ilości transakcji;

 • użycie karty płatniczej;

 • utrzymanie wpływów na konto lub określonego salda.

Dlaczego warto mieć konto bankowe?

Konto bankowe to najmniejszy instrument, który może posiadać każdy. Dzięki niemu obracanie własnymi pieniędzmi staje się prostsze. Za pomocą rachunku można dokonywać dowolnych opłat, związanych z opłatą czynszu, mediów, rozliczenia się za zakupy internetowe, opłacenie subskrypcji czy uregulowanie zaległości ze znajomymi.

To wszystko da się zrobić jeszcze łatwiej, dzięki bankowym aplikacjom mobilnym. Są to programy pozwalające na logowanie się na swoim koncie osobistym za pośrednictwem smartfona i wykonywania płatności mobilnych. Korzystanie z usług bankowych jeszcze nigdy nie było tak proste!

Dla porównania należy sobie wyobrazić, jak regulowanie zapłat wyglądałoby bez ROR-u. Rozliczanie się ze spółdzielnią wymagałoby comiesięcznych wizyt na poczcie, ze wszystkimi dokumentami i odliczoną gotówką.

Noszenie ze sobą dużej ilości pieniędzy może powiększać istniejący z tyłu głowy lęk, że można zostać okradzionym. Dodatkowo trzymanie wszystkich oszczędności w skarpecie może być uciążliwe. Poza tym, jeśli na zakupy zabierze się zbyt mało pieniędzy, ciężko będzie nagle pobrać kolejne monety z oszczędności.

Przy koncie osobistym jest to możliwe. Jest ono kontem bankowym a’vista, co oznacza, że można dokonywać wpłat i wypłat w dowolnym momencie i o dowolnej wysokości. Dzięki temu, jeśli braknie pieniędzy na bieżące wydatki, można je po prostu przelać lub przekazać na inne konto, np. z podpiętą kartą płatniczą.

Narzędzie pozwala na oszczędzanie czasu i wygodne prowadzenie własnej bankowości, jednocześnie maksymalnie dbając o bezpieczeństwo klienta i dokonywanych przez niego operacji.

Promocje bankowe – jak działają?

Promocje bankowe to oferty coraz częściej proponowane przez banki, które mają na celu zachęcić klientów do zakładania kont osobistych w danej placówce. Instytucjom zależy na tym, aby do grona ich klientów dołączyło jak najwięcej osób, ponieważ w dalszej perspektywie mogą się oni stać konsumentami także innych instrumentów banku.

w celu zachęcenia potencjalnych klientów do dołączenia grona użytkowników, banki w zamian za założenia ROR-u oferują nagrody pieniężne, które są przyznawane po wypełnieniu konkretnych warunków, określonych w regulaminie. Zazwyczaj są to proste zadanie, takie jak:

 • założenie konta w określonym terminie;

 • wykonanie konkretnych transakcji (w ilości lub wysokości);

 • utrzymywanie dodatniego salda na koncie przez okres wskazany w regulaminie;

 • wykonanie danej liczby płatności mobilnych lub kartą kredytową;

 • utrzymanie stałych wpływów przez określony okres.

Aby przystąpić do konkursu, należy być także nowym klientem banku. Oznacza to, że aby skorzystać z promocji, należy być nowym klientem banku lub takim , któremu zakończył się okres karencji (np. ostatni raz posiadał jakiś instrument bankowy w placówce minut 2 lata wstecz).

Niektórzy niechętnie podchodzą do takich ofert, ponieważ boją się oszustwa. Wbrew pozorom jest to całkiem łatwy sposób zarobienia kilkuset złotych, dlatego wiele osób doszukuje się haczyka w całej akcji.

Konkursy organizowane przez banki są w pełni bezpieczne i nie mają na celu nikogo oszukać. Może o tym świadczyć fakt, że są one jednostkami zaufania publicznego – miliony osób decyduje się oddać w ich ręce swoje pieniędzy z nadzieją, że nic im się nie stanie, nie zginą, a także będą odpowiednio zabezpieczone i zaopiekowane.

Gdyby taka instytucja dopuściła się oszustwa, tym bardziej na pieniądzach, miałaby ogromne problemy. Wielu klientów zrezygnowałoby z ich usług, a bank w ten sposób straciłby ogrom kapitału i mógłby mieć problem z pozyskaniem nowych klientów.

Jak działa konto osobiste?

Konto osobiste to rodzaj konta bankowego o charakterze imiennym, przeznaczony dla osób fizycznych. Za jego pośrednictwem można dokonywać wielu operacji jak np.:

 • przechowywanie i dysponowanie posiadanymi środkami finansowymi;

 • otrzymywanie należności z tytułu emerytury, renty, wynagrodzenia, stałych dochodów itp.;

 • regulowanie zobowiązań (zarówno osobistych, jak i z innymi jednostkami urzędowymi i przedsiębiorcami).

Ponadto może służyć w wielu sytuacjach niezwiązanych z płatnościami. Przykładem może być jego częste wykorzystywanie przy potwierdzaniu tożsamości, np. w Profilu Zaufanym.Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3