Karta kredytowa to produkt, który pozwala na regularne pożyczanie pieniędzy bez konieczności płacenia odsetek. Jest to więc idealne rozwiązanie na uzupełnienie niewielkich luk w budżecie domowym. Jak dokładnie działa karta kredytowa i co wpływa na jej atrakcyjność? O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o wydanie plastiku?
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to obok plastików o charakterze debetowym jeden z podstawowych i najbardziej znanych instrumentów płatniczych. Produkt ten można wykorzystać w każdej sytuacji związanej z finalizacją zakupów. Podobnie jak inne karty sprawdzi się podczas płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także przy wybieraniu pieniędzy z bankomatu.
Czym więc różni się karta kredytowa od innych produktów? Najważniejszy wyróżnik tego plastiku dotyczy konta, do którego jest podpięty. Klasyczne karty płatnicze lub debetowe są połączone z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR-em) i dlatego przy realizowaniu transakcji pobierają one pieniądze należące do danego klienta.
Natomiast karta kredytowa jest przypisana do konta o charakterze kredytowym. Na takim rachunku nie znajdują się środki konsumenta, tylko banku. Oznacza to, że transakcje opłacane są przy pomocy pożyczonych pieniędzy.
Jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa pozwala na zaciąganie krótkoterminowych i relatywnie niewielkich zobowiązań finansowych. Możliwość pożyczania środków przy pomocy tego instrumentu płatniczego bazuje na kilku podstawowych zasadach. Co trzeba wiedzieć o karcie kredytowej przed rozpoczęciem jej użytkowania?
Najważniejsza kwestia dotyczy tego, że na produkt jest nałożony limit kredytowy. Określa on maksymalną kwotę, którą może pożyczyć klient w jednym okresie rozliczeniowym.
Z każdą transakcją limit ulega zmniejszeniu, ale kiedy zostanie całkowicie wyczerpany, da się go odnowić. Wystarczy zwrócić wykorzystaną sumę, aby móc ponownie płacić kartą. Dzięki temu pożyczanie pieniędzy jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku kredytów czy chwilówek, które nie odnawiają się po wyczerpaniu przyznanych środków.
Karta kredytowa jest też bardziej opłacalna od wspomnianych produktów, ponieważ przy pomocy tego instrumentu płatniczego można tworzyć zobowiązania, które nie są obciążane odsetkami. Wszystko dlatego, że w przypadku takich kart funkcjonuje okres bezodsetkowy. Jeśli klient odda pożyczoną sumę w tym przedziale czasu, to do kwoty nie naliczają się żadne nadpłaty.
Jak wybrać kartę kredytową?
Karty kredytowe są na tyle popularne, że osoby zainteresowane uzyskaniem takiego produktu mogą bez problemu natrafić na wiele ofert bankowych. Liczebność propozycji sprawia, że wybór atrakcyjnej karty wydaje się trudny i czasochłonny. Jednak wcale nie musi taki być.
W znalezieniu korzystnej oferty pomoże ranking kart kredytowych 2023 – porównanie aktualnych i najbardziej opłacalnych rozwiązań. W takim zestawieniu znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat warunków korzystania z instrumentów płatniczych różnych banków.
Dzięki temu da się łatwo przeanalizować wiele propozycji na jednym serwisie internetowym. Jeśli któraś z nich będzie spełniać oczekiwania, od razu można przejść do strony z wnioskiem o przyznanie karty kredytowej. Tym samym proces ubiegania się o produkt stanie się znacznie szybszy niż w stacjonarnej placówce bankowej.
Atrakcyjna karta kredytowa, czyli jaka?
Na atrakcyjność karty kredytowej wpływa kilka podstawowych czynników. Do najważniejszych z nich należy długość okresu bezodsetkowego. Im więcej dni klient ma na spłatę pożyczonej sumy, tym korzystniejsza jest oferta.
Wszystko dlatego, że po przekroczeniu terminu bezkosztowego zwrotu bank zaczyna naliczać opłaty. Zależą one od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) – wskaźnika, który określa całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta.
Z tego względu podczas analizowania ofert bankowych warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość RRSO i wybrać kartę, która wygeneruje jak najmniejsze opłaty w razie przekroczenia okresu bezodsetkowego.
Atrakcyjność karty kredytowej zależy jeszcze od tego, jaki jest koszt jej użytkowania. Instytucje finansowe z reguły nie pobierają żadnej należności za wydanie plastiku, ale za korzystanie z jego możliwości już tak. Zazwyczaj są to składki w wysokości kilku albo kilkunastu złotych miesięcznie. Nie jest to więc majątek, ale zawsze dodatkowy wydatek. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją sposoby na uniknięcie takich opłat.
Większość banków zwalnia klientów z ich płacenia, jeśli spełniają oni pewne wymagania. Zwykle trzeba po prostu wykonać transakcje na łączną sumę określoną przez instytucję jako minimalna w jednym okresie rozliczeniowym.
Z tego względu przy wyborze karty warto sprawdzić, o jakiej kwocie mowa i czy jest ona osiągalna. Jeśli warunki zwalniające z opłat będą zbyt wygórowane, to najlepiej wybrać produkt z niską stawką za użytkowanie.
Podczas oceny atrakcyjności kart kredytowych uwzględnia się jeszcze widełki limitów oferowanych przez banki. To właśnie one informują o minimalnej i maksymalnej kwocie, którą potencjalnie będzie można wydać po uzyskaniu plastiku. „Potencjalnie”, ponieważ dokładny limit zawsze jest określany indywidualnie po tym, jak analitycy instytucji finansowej zbadają zdolność kredytową klienta.
Co zrobić, gdy wszystkie wspomniane parametry są podobne w propozycjach każdego banku? Wtedy warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści z użytkowania danej karty kredytowej. Aby przekonać konsumentów do wyboru konkretnej oferty, instytucje finansowe często zapewniają pewne bonusy za aktywne korzystanie z produktu.
Mowa tu, np. o pieniężnych premiach, zwrotach za zakupy czy bonach do wybranych sklepów. Takie gratisy zawsze są miłym dodatkiem, a więc mają realny wpływ na atrakcyjność karty kredytowej.