Konflikt o blok 910 MW trwa. Poseł Saługa: To hańba dla rządu [WIDEO]

Wojciechsaluga
Kastelik

Szymon Kastelik

18 stycznia, 2023

Tauron i RAFAKO prowadzą wojnę o blok 910 MW. Czy rząd pomoże? Poseł Wojciech Saługa twierdzi, że premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin powinni przywołać do porządku obie spółki i uczestniczyć w rozmowach. 

Tauron zażądał aż 1,3 mld złotych od RAFAKO, a spółka raciborska zagroziła złożeniem wniosku o upadłość. Ponadto spółka z Raciborza w odpowiedzi zażądała od Tauronu 1,4 mld złotych. W tle ich konfliktu są zwykli ludzie. Pracownicy obu firm oraz odbiorcy prądu, bo dalej nie wiadomo, czy blok 910 MW działa prawidłowo i czy będzie działać w kolejnych latach.

Związkowcy z Tauronu żądają od premiera i rządu interwencji. - Chcemy, żeby ten cyrk się skończył - mówią. WIĘCEJ TUTAJ.

Również związkowcy RAFAKO napisali do premiera i proszą o pomoc w rozwiązaniu konfliktu. Upadek spółki z Raciborza oznacza dla tysiąca osób utratę pracy.

O komentarz w sprawie konfliktu bloku 910 MW poprosiliśmy posła Platformy Obywatelskiej, Wojciecha Saługi. Były marszałek województwa śląskiego pochodzi z Jaworzna i od początku problemów z blokiem 910 MW kilkukrotnie interweniował w tej sprawie i domagał się wyjaśnień od rządu. 

- To hańba dla naszych obywateli i rządu, że taka sztandarowa inwestycja nie działa dobrze. Nie wiemy naprawdę co się dzieje. Mówimy dość kłamstw - mówi Saługa. Poseł uważa, że to nie prawnicy rozwiążą problem, ale inżynierowie. - Zróbmy wszystko, żeby ten blok działał - komentuje.

Mateusz Morawiecki w RMF FM stwierdził, że obie spółki powinny zatrudnić mediatora. - To właśnie pan premier jest do tego, żeby te dwie spółki przywołać do porządku lub zaprosić do stołu. Tauron jest nadzorowany przez ministra Sasina. Klucz do rozwiązania leży w rękach rządu. To premier lub Sasin powinni tym mediatorem być - twierdzi poseł Platformy Obywatelskiej. 

W poniedziałek, 16 stycznia odbyła się kolejna tura mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Tauron w swoim komunikacie poinformował, że przedstawiciele grupy RAFAKO zerwali negocjacje.

- TAURON Wytwarzanie podtrzymał wolę porozumienia, której zabrakło jednak po drugiej stronie. Spółka RAFAKO zerwała dzisiaj z TAURONEM mediacje prowadzone przed Prokuratorią Generalną. TAURON pozostaje otwarty na negocjacje i ponownie deklaruje wsparcie dla pracowników oraz podwykonawców Rafako, zaangażowanych w proces budowy bloku - czytamy w komunikacie spółki energetycznej. Grupa RAFAKO zaprzecza.

- Mediacje nie zostały zerwane - Tauron kolejny raz kłamie. Ustalenia z mediatorami są takie, że
Rafako złoży jutro Taurnowi propozycje ostatniej szansy -
twierdzi grupa RAFAKO.

- RAFAKO opuściło negocjacje, a o pomyśle "propozycji ostatniej szansy" TAURON dowiedział się z Twittera - skomentował Tauron.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3