Koncert „Solidarni z Ukrainą” po raz kolejny w Filharmonii Śląskiej

1080 1080 Ukraina

Redakcja

19 czerwca, 2022

Koncert „Solidarni z Ukrainą” po raz kolejny odbędzie się w Filharmonii Śląskiej. 19 czerwca o godz. 18.00 wystąpi gościnnie Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która wystąpi wraz z pianistą Juanem Carlosem Fernándezem-Nieto. Za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczora Giuseppe Mengoli.

Wydarzenie będzie połączone ze zbiórką środków na rzecz osób potrzebujących pomocy w Ukrainie.

Bilety w cenie 1 zł są już dostępne w kasie filharmonii oraz online na stronie https://filharmonia-slaska.eu/.../solidarni-z-ukraina.../

Koncert rozpocznie dzieło znanego już naszym melomanom Myroslava Skoryka – Taniec hiszpański, a zakończy – VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” powstała w 1993 r. w Charkowie. Rok później na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Wojna zmusiła wielu członków tego zespołu do opuszczenia rodzinnych domów, nie ustawali oni jednak w działalności artystycznej, łącząc ją jednocześnie z pomocą potrzebującym. Koncertowali w charkowskim metrze, zbierali fundusze, zajmowali się transportem leków, oddawaniem krwi i przygotowywaniem posiłków dla cywilów, a także przygotowywaniem kamizelek kuloodpornych i kombinezonów kamuflażowych dla snajperów.

Od 16 maja Orkiestra przebywa w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ramach rezydencji artystycznej. W ten sposób może nie tylko kontynuować pracę, ale i aktywnie włączać się w działania na rzecz swojej ojczyzny. Pobyt w Lusławicach, a także próby i koncerty Orkiestry w Polsce są możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

powiązane artykuły:

Filmowe lato
Artykuły 18 czerwca, 2022

Filharmonia Śląska zaprasza na koncerty letnie, podczas których zabrzmi muzyka znana z wielkiego ekr

A Sobierajski
Artykuły 19 czerwca, 2022

Zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej odbędzie się pod znakiem baletu i jego roz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3