Koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego

311641911 6073923325970559 1723869293054178416 n

Redakcja

10 listopada, 2023    Katowice

10 listopada Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia wraz z znakomitym wiolonczelistą Konradem Bargiełem, zaproszą publiczność na wyjątkowy koncert pełen zadumy, wielkich emocji i okazji do zachwytu nad tym, jak poruszająca potrafi być muzyka. Koncert będzie poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego – którego 13. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 12 listopada.

W programie znajdą się utwory Samuela Barbera, Niccoli Paganiniego, Giacomo Pucciniego, Mikołaja Piotra Góreckiego oraz Ludwiga van Beethovena.

Adagio na smyczki Samuela Barbera, którym rozpocznie się koncert, należy do grona utworów znanych niemal każdemu – nie tylko – melomanowi. Melodia oparta na drugiej części Kwartetu smyczkowego h-moll op. 11 od momentu powstania towarzyszyła słuchaczom w wielu sytuacjach. Została ona wykonana na przykład podczas ceremonii pogrzebowych Franklina D. Roosevelta, Johna F. Kennedy’ego i Alberta Einsteina, ale również zaistniała w szeroko rozumianej popkulturze, poprzez wykorzystanie w filmach (Pluton, Człowiek słoń), grach wideo (Homeworld), a nawet w muzyce popularnej (holenderski DJ Tiësto oparł na tym motywie swój utwór).

BILETY

Następnie przejdziemy do wariacji na temat Rossiniego, którą stworzył Niccola Paganini. W tej części partię solową wykona Konrad Bargieł. Motywem, który pojawi się w tym utworze, będzie Dal tuo stellato soglio, zaczerpnięte z opery Mojżesz w Egipcie. Co ciekawe, wariacje te wykorzystują grę wyłącznie na jednej strunie.

Kolejny punkt programu, Chryzantemy, czyli miniatura Giacomo Pucciniego na smyczki, zachwyci delikatną i subtelną atmosferą melancholii. Łagodnie wprowadzi nas ona do dalszych muzycznych doświadczeń, kiedy solista koncertu powróci na estradę, by wspólnie z filharmonikami wykonać Elegię op. 40 Mikołaja Piotra Góreckiego. Elegia ujmuje wyważeniem kantylenowych, dramatycznych i wirtuozowskich fragmentów. Jest doskonałym materiałem do ukazania nie tylko wrażliwości solisty, ale także jego umiejętności technicznych, a przy tym – po prostu – okazją do zanurzenia się w pięknym brzmieniu wiolonczeli i w dźwiękowej opowieści, wprawiającej w zadumę.

Na zakończenie Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia wykona opracowaną na orkiestrę smyczkową słynną Sonatę Patetyczną Ludwiga van Beethovena. Swój przydomek utwór ten zawdzięcza pełnemu patosu wstępowi Grave. Poważna pierwsza część przeradza się w liryczne Adagio cantabile części drugiej, by w figuracyjnym końcowym Allegro zachwycić lekkością i zakończyć całość mocnym akcentem przy okazji powrotu do tonacji wyjściowej c-moll.

powiązane artykuły:

387200123 706635851508206 3091480276720910070 n
Wydarzenia 23 października, 2023

3 listopada, pozostając w atmosferze zadumy, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej po

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3