6 października odbędzie się koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją znakomitego dyrygenta, dyrektora Chóru Filharmonii Monachijskiej i profesora Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Monachium Andreas Herrmanna. Tego wieczoru usłyszymy dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jarosława Mamczarskiego oraz Leonarda Bernsteina, które opierają się na tekstach psalmów pochwalnych w różnych językach.
Koncert rozpocznie od barokowe arcydzieło Johanna Sebastiana Bacha, motet Singet dem Herrn ein neues Lied BWV 225, jeden z najwspanialszych przykładów polifonii chóralnej. Utwór ten, skomponowany na dwa czterogłosowe chóry, w pełni ukazuje mistrzostwo Bacha w łączeniu technik kontrapunktycznych z głębokim wyrazem duchowym. Dynamiczne frazy oraz bogata, wielowarstwowa struktura sprawiają, że to dzieło jest zarówno wyzwaniem, jak i prawdziwą ucztą dla wykonawców oraz słuchaczy.
Pełna liryzmu kompozycja Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego Denn er hat seinen Engeln befohlen jest muzycznym obrazem troski i ochrony aniołów. Mendelssohn napisał motet w 1844 roku dla chóru katedry berlińskiej, zadedykował go Fryderykowi Wilhelmowi IV Pruskiemu, który krótko wcześniej przeżył zamach na swoje życie. Skomponowany na ośmiogłosowy chór a cappella utwór oparty jest na psalmie 91. Urzeka swoją prostotą, a jednocześnie głęboką siłą wyrazu, stanowiąc dowód na to, jak Mendelssohn potrafił połączyć klasyczne formy z romantycznym uczuciem.
Tego wieczoru usłyszymy także prawykonanie dzieła Jarosława Mamczarskiego. Utwór ten, napisany specjalnie dla Chóru Filharmonii Śląskiej, wnosi świeży głos na współczesnej scenie muzycznej. Jego nowoczesna forma i wyrafinowana harmonia z pewnością dostarczą słuchaczom niezapomnianych wrażeń, łącząc duchową głębię tekstu psalmu z nowatorskimi rozwiązaniami kompozytorskimi.
Koncert zwieńczą pełne ekspresji Chichester Psalms Leonarda Bernsteina. Trzyczęściowy utwór pierwotnie skomponowany został na sopran chłopięcy lub kontratenor, chór oraz orkiestrę, jednak Bernstein stworzył również wersję mniejszy zespół instrumentalny: organy, harfę i perkusję, którą usłyszymy tego wieczoru w Sali Koncertowej im. Karola Stryji. Kompozycja wykorzystuje teksty psalmów w języku hebrajskim: część 1 to psalmy 100 i 108, część 2 psalmy 2 i 23, a część 3 psalmy 131 i 133. Bernstein, łącząc elementy muzyki żydowskiej i chrześcijańskiej, stworzył dzieło o niezwykłej sile, pełne zarówno dramatycznych momentów, jak i momentów wyciszenia.
Wydarzenie stanowi część ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Weekend Seniora z kulturą”. W związku z powyższym na wydarzenie ustalono specjalne bilety w kwocie 10 zł. Bilety specjalnej cenie mogą nabyć:
– seniorzy powyżej 65 roku życia
– młodzież szkolna i studenci do 26 roku życia.