Wieczorem 4 października filharmonicy spotkają się z publicznością, aby w 80. sezonie artystycznym świętować także inny wspaniały jubileusz: 200 rocznicę urodzin Antona Brucknera. Orkiestrze Symfonicznej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta będą towarzyszyli na scenie pianistka Magdalena Duś i saksofonista Bartłomiej Duś.
Koncert rozpocznie barwne i żartobliwe scherzo symfoniczne Stańczyk Ludomira Różyckiego. Jest to pierwsze wydane dzieło kompozytora, powstałe w czasie studiów, a inspiracją do jego powstania był obraz Jana Matejki przedstawiający zatroskanego o losy kraju królewskiego błazna. W dziele tym, urozmaiconym barwną instrumentacją, dynamizmem i znacznym ładunkiem ekspresji widać wyraźne wpływy twórczości Richarda Wagnera i Richarda Straussa.
Również VII Symfonia Antona Brucknera nawiązuje do twórczości Richarda Wagnera. Sam kompozytor mówił, że pisał ją w przeczuciu jego śmierci, a sama koda jest poświęcona „pamięci gorąco kochanego, nieśmiertelnego mistrza mistrzów”, który rzeczywiście zmarł podczas pracy Brucknera nad utworem. Po raz pierwszy w orkiestrze symfonicznej kompozytor zastosował tuby wagnerowskie, które sprawiają, że druga część – Adagio – charakteryzuje się typowo wagnerowskim brzmieniem. VII Symfonia, pełna rozmachu i bogactwa melodycznego, pozostaje najczęściej wykonywanym dziełem kompozytora.
Wieczór zwieńczy prawykonanie dzieła Hanny Kulenty, skomponowanego na zamówienie Filharmonii Śląskiej. AtlantissForte na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę symfoniczną jest jednoczęściowym utworem zbudowanym na kanwie koncertu. Dialog saksofonu sopranowego i fortepianu na tle orkiestry symfonicznej stanowi odzwierciedlenie dialogu dwóch światów umieszczonych w wielowymiarowej, wieloczasowej i surrealistycznej przestrzeni.