Kolejny etap budowy trasy kolejowej do lotniska w Pyrzowicach

Csm Przystanek Miasteczko Slaskie Centrum z lotu ptaka widac peron i droge dojscia obok wiadukt kolejowy fot Szymon Grochowski 9c329d3e4a

Redakcja

22 października, 2022

Długo wyczekiwana linia kolejowa wchodzi właśnie w kolejny etap prac, tym razem na odcinku Siewierz-Zawiercie. Natomiast w Pyrzowicach są już nowe perony i konstrukcje przejścia podziemnego. Za niedługo z i na lotnisko będziemy mogli podróżować dużo wygodniej i przede wszystkim - szybciej.

W listopadzie front robót na linii Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie przechodzi na odcinek Siewierz – Zawiercie. Od Tarnowskich Gór do Siewierza układany jest tor. Powstają bezkolizyjne skrzyżowania. Wybudowany jest wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908). Podobny obiekt jest nad autostradą A1. W listopadzie ruch pociągów towarowych zostanie przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Pozwoli to na przeniesienie frontu robót na odcinek Siewierz – Zawiercie.

W Siewierzu ukończono już perony, tak samo jak na przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Na stacji Zawiercie powstał nowy peron nr 3, który będzie połączony z istniejącym przejściem podziemnym. Będą ustawione ławki oraz zamontowane oświetlenie i nagłośnienie. Do tego czytelne oznakowanie ułatwi poruszanie się po obiekcie, a bezpieczeństwo pasażerów zapewni monitoring.

Kiedy inwestycja dobiegnie końca podróżni z Zawiercia do lotniska dojadą w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 minut. Podróżnym z Katowic i Częstochowy dotarcie na lotnisko zajmie około 1 godziny. Z pewnością już nikt nie spóźni się na swój lot, bo jego autobus utknął w korku. Budowali linii kolejowej do lotniska to koszt 660 mln zł netto, a dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.4µg/m3 PM2.5: 7.8µg/m3