Kolej, czyli lepsza jakość powietrza? Nie tylko!

ekologiczny transport kolejowy

Redakcja

10 lutego, 2023

Transport generuje zanieczyszczenie powietrza. Takie stwierdzenie zna każdy z nas, jest to oczywiście fakt, któremu ciężko zaprzeczyć. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne zanieczyszczenie, jakie pojawia się w ramach transportu. Przyjrzyjmy się innym formom zanieczyszczania środowiska oraz naszego otoczenia.

Jeżeli mieszkacie w centrum dużego miasta oraz w bliskim sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu zapewne odczuwacie nie tylko skutki zanieczyszczenia powietrza, ale także, a może nawet przede wszystkim zanieczyszczenia hałasem. Generowane przez ruch uliczny natężenie dźwięku to zmora współczesnych miast oraz większych skupisk ludzkich. Godziny, w których możemy odpocząć w ciszy to w dużej mierze głęboka noc lub wczesny poranek, a w większych miastach nawet wtedy hałas przekracza normy. Klaksony, szum samochodów, dźwięk silników, w szczególności transportu wielkogabarytowego oraz autobusów może stanowić problem, oraz czynnik chorobowy. Jeżeli w przypadku złej jakości powietrza możemy skierować naszą uwagę na transport kolejowy i możliwość wyboru ekologicznego środka podróży, w wypadku hałasu również rozwiązaniem jest pociąg. Linie kolejowe nie generują tak długotrwałego i silnego hałasu. Dodatkowo przejazd pociągu to niższe natężenie dźwięku niż przejazd ciężarówek, tirów, czy autobusów. Co więcej, transport kolejowy rzadko zatrzymuje się w okolicach gęstej zabudowy mieszkaniowej. Dworce oraz przystanki położone są w pewnej odległości od linii kolejowej, a sporym znaczeniem jest również używanie silników elektrycznych, co wydatnie ogranicza hałas w stosunku do silników spalinowych w transporcie samochodowym. Co czwarty Europejczyk może być narażony na nadmierny i długotrwały hałas generowany przez ruch drogowy, a kilkadziesiąt tysięcy cierpi na bezsenność lub inne schorzenia właśnie z tego powodu!

To nie koniec, hałas to jedno, jakość powietrza także, ale warto wspomnieć o zanieczyszczeniu światłem. Trasy szybkiego ruchu, gęsta sieć ulic to tysiące lamp oraz generowane przez nie rozjaśnienie nieba. Coraz częściej przeprowadzane badania łączą zanieczyszczenie światłem z występującymi przypadkami depresji czy cukrzycy. W takiej sytuacji wybór transportu kolejowego to nie tylko wyjście zdrowsze, ekologiczne, ale także… kto z nas nie lubi spojrzeć na ciemne niebo zza okna pociągu? To sama przyjemność, w szczególności słysząc delikatny szum pociągu, lub coraz rzadziej spotykany regularny „stukot” generowany przez łączenia szyn, z których zbudowane jest torowisko. Podróżujcie bezpiecznie i zdrowo.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3