Mirosław Breguła obchodziłby dzisiaj 59. urodziny

Bregula

Redakcja

10 lutego, 2023

Jeden z najważniejszych polskich artystów lat 80-tych i 90-tych. Współtwórca zespołu Universe. Mirosław Breguła obchodziłby dzisiaj 59. urodziny. 

Mirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach. Ostatnie lata życia spędził w Chorzowie. W 1981 roku wraz z Henrykiem Czichem stworzył legendarny zespół Universe. Nazwa bandu nie była przypadkowa. Breguła uwielbiał The Beatles, a w szczególności hit "Across the Universe".

Przez dwadzieścia lat byli niezwykłym muzycznym duetem. Nagrali wspólnie 11 płyt i koncertowali nie tylko w kraju, ale również na świecie. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród: w 1992 roku Universe zajęło pierwsze miejsce na opolskim festiwalu z utworem "Daj mi wreszcie święty spokój".

Po 2000 roku Mirosław Breguła rozpoczął karierę solową. Niestety, w tym samym czasie zaczęły się problemy z alkoholem. Wielokrotnie trafiał na odwyk oraz uczęszczał na terapię. W 2006 roku lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór krtani.

2 listopada 2007 roku po godz. 5.00 w kamienicy przy ul. Wandy w Chorzowie znaleziono jego ciało. Późniejsze śledztwo wykazało, że muzyk popełnił samobójstwo. Pogrzeb zorganizowano kilka dni później. Kilka tysięcy ludzi z Polski i zagranicy przybyło, aby ostatni raz pożegnać się z Mirosławem Bregułą. Jego prochy spoczęły na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym.

fot. screen YouTube / festiwal Opole 1988

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3