Kohut, Rosa i Kopiec chcą uznania języka śląskiego i Ślązaków jako mniejszości etnicznej

341003078 192016146948331 8968601790953265042 n

Redakcja

13 kwietnia 2023

Posłowie Monika Rosa, Maciej Kopiec oraz europoseł Łukasz Kohut zapowiedzieli dzisiaj w Sejmie kontynuację walki o uznanie języka śląskiego oraz o dopisanie mniejszości śląskiej do mniejszości etnicznych w Polsce. To skutek wyników Narodowego Spisu Powszechnego, według których Ślązacy to największa mniejszość narodowa w Polsce.

Łukasz Kohut przypomniał, że podczas Narodowego Spisu Powszechnego powstała Ślonsko Sztama ponad podziałami, która "dała radę". Dowodem na to jest wynik spisu, według którego w Polsce żyje blisko 600 tys. Ślązaków.

- Jesteśmy największą, nieuznawaną mniejszością w Polsce - powiedział Kohut.

Według posłanki Moniki Rosy, wyniki spisu dot. języku używanego na co dzień pokazały, że blisko pół miliona osób mówi w języku śląskim. - To prawie pół miliona argumentów za tym, żeby uznać język śląski za język regionalny - skomentowała Rosa i przypomniała, że zarówno w poprzedniej, jak i w aktualnej kadencji do Sejmu trafił projekt ustawy, który nadaje śląskiej godce status języka regionalnego.

Poseł Maciej Kopiec zapowiedział złożenie do Sejmu projektu ustawy o uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej w prawie polskim. - To jest moje zobowiązanie, że w tej kadencji złożę szeroko konsultowany projekt ustawy o dopisaniu mniejszości etnicznej śląskiej do ustawy o mniejszościach etnicznych - zapowiedział Kopiec w Sejmie.

fot. Łukasz Kohut

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3