Kilkudziesięciu pedofilów zatrzymanych! Interesowali się nawet niemowlętami

442 117

Redakcja

3 listopada, 2022

44 podejrzanych, 82 przeszukania na terenie niemal całego kraju, zabezpieczonych około 350 nośników cyfrowych na których ujawniono ok. 15,5 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci to efekt kilkudniowych działań policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy m.in. z prokuraturą i Europolem.

Pod koniec sierpnia w CBZC powołano spośród wszystkich komórek terenowych, grupę policjantów posiadających doświadczenie w ściganiu  sprawców zajmujących się dystrybucją materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. 

Policjanci współpracowali z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz prokuraturami okręgowymi, Europolem, Facebookiem i Google oraz korzystali z doświadczenia i wiedzy amerykańskiej organizacji non profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

W ostatnim tygodniu października na terenie 14 województw w różnych porach dnia 300 policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonało zatrzymań osób w wieku od 18 do 66 lat. 

Już wstępna analiza pozwoliła na ujawnienie około 15,5 tysiąca nielegalnych plików zarówno zdjęć jak i filmów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Na części zabezpieczonego materiału ofiarami były dzieci w wieku niemowlęcym oraz kilkuletnie!

Jak ustalili śledczy rozpowszechnianie materiałów odbywało się bardzo różnymi kanałami, również na zamkniętych grupach o charakterze międzynarodowym oraz przy użyciu szyfrowanych komunikatorów.

Na podstawie przeprowadzonych działań oraz ustaleń wynikających z oględzin zabezpieczonego materiału 44 osobom przestawiono zarzuty rozpowszechniania lub posiadania treści ukazujących seksualne wykorzystywanie dzieci. W 9 przypadkach sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie

Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in.: 38-letni mężczyzna, który kilkanaście lat temu doprowadził do innej czynności seksualnej dwie dziewczynki w wieku 4 i 5 lat, oraz 53-latek który w 2020 roku skończył odbywanie kary 5,5 roku pozbawienia wolności za doprowadzenie  małoletnich do innych czynności seksualnych.

Udało się też zapobiec dwóm poważnym przestępstwom o podłożu seksualnym. Podczas przeszukania u jednego z podejrzanych zabezpieczono korespondencję  z której wynika, że chciał uzyskać zaufanie 10-letniego chłopca w celu jego późniejszego wykorzystania seksualnego. 

W kolejnej ze spraw z bardzo dużym prawdopodobieństwem z związku zatrzymaniem udało się zapobiec ciężkiemu przestępstwu kryminalnemu o podłożu seksualnym. Niestety z uwagi na trwające jeszcze czynności na temat drugiej sprawy nie można udzielić więcej szczegółów.

 

Żródło: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

442 118

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.3µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3