Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa w kopalni Marcel

Csm tunnel 957963 1920 e08857ccef

Redakcja

8 czerwca 2020

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w poniedziałek - podobnie jak dzień wcześniej - wśród górników należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel w Radlinie. Od czwartku do niedzieli trwały tam badania przesiewowe załogi.

Wzrost potwierdzonej liczby zachorowań to przede wszystkim następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników badań przesiewowych wykonywanych wśród załogi kopalni Marcel (jedna z czterech części kopalni ROW). Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. W poniedziałek w tym zakładzie chorych było 138 górników, wobec 84 dobę wcześniej i 17 w sobotę.

W ostatnich dniach badania przesiewowe prowadzono także w należącej do PGG kopalni Ziemowit w Lędzinach, gdzie jednak jak dotąd nie zanotowano zwiększonej liczby zachorowań - zakażonych jest kilkanaście osób.

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (235). W rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie wcześniej również prowadzono badania przesiewowe, potwierdzono 71 przypadków koronawirusa; w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych jest ich 14.

Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach PGG. 1471 pracowników Grupy jest w kwarantannie – to kilkaset osób mniej niż przed tygodniem. W ramach badań przesiewowych od górników PGG pobrano dotąd ponad 36 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.

W ostatnich dniach minionego tygodnia najwięcej nowych zakażeń wśród górników potwierdzano w kopalni Zofiówka, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Łącznie w tej kopalni jest obecnie 1148 zakażonych, a w całej jastrzębskiej spółce 2771. W poniedziałek w kopalni Zofiówka przybyło 13 nowych przypadków infekcji Sars-CoV-2.

Czytaj także: Prezydent: cały czas panowaliśmy nad tą epidemią

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek – obecnie koronawirusa ma tam 341 osób (w tym 54 pracowników firm współpracujących z kopalnią), a 249 górników wyzdrowiało. Dziewięciu pracowników jest w kwarantannie. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3