Kierowcy autokaru jechali z Rosji do Mołdawii bez odpoczynku. Zostali zatrzymani na A1

Itdautokar

Redakcja

31 grudnia, 2022

Kierowcy autokaru jechali bez wymaganej prawnie przerwy. Chcieli pokonać ponad 3 tysiące kilometrów z Rosji do Mołdawii. 

W minioną środę na odcinku autostrady A1 pomiędzy Częstochową i Pyrzowicami, patrol Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli drogowej dalekobieżny autobus mołdawskiego przewoźnika. - Pojazdem tym podróżowało ponad czterdziestu pasażerów na trasie z Rosji do Mołdawii. Autokar prowadziło na zmianę trzech kierowców stanowiących załogę. W tym przypadku liczebność obsady kierowców w ogóle nie przełożyła się na jakość organizacji ich pracy - informuje ITD.

Na trasie liczącej 3,6 tys. kilometrów przewoźnik nie przewidział żadnego odpoczynku dla kierowców. Trzej kierowcy prowadzili autokar na zmianę. Nie wykonywali żadnego postoju przewidzianego na odbiór minimum 9 godzin odpoczynku dziennego. - Naruszali przez to normy obowiązkowego odpoczynku dziennego oraz maksymalnego czasu jazdy dziennej. Przepisy jasno stanowią, że odpoczynek dzienny, należny każdemu kierowcy, nie może być odbierany w poruszającym się pojeździe. Wyjątek stanowi tylko podróż promem lub pociągiem, z dostępem do kuszetki - dodaje ITD.

Kierowcy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 9,5 tysiąca złotych.  - Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Suma wyliczonych kar znacznie przewyższyła maksymalną, ustawową kwotę - 12 tys. zł. Przewoźnik wpłacił kaucję w takiej kwocie na poczet przewidzianej kary, wynikającej z ustawy o transporcie drogowym. Każdemu z trzech skontrolowanych kierowców zakazano również dalszej jazdy do czasu odebrania 9-godzinnego odpoczynku dziennego. Przewoźnik przysłał na miejsce kontroli innych kierowców - podkreśla ITD.

Przed kontynuowaniem międzynarodowego przewozu osób, inspektorzy sprawdzili ich czas pracy. Nie mieli zastrzeżeń do zapisów na ich kartach do tachografu. Oprócz tego na miejscu kontroli pojawili się też funkcjonariusze Straży Granicznej. Nie mieli uwag co do legalności dokumentów i pobytu żadnego z podróżnych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3