Kierowca PKM Katowice uratował 1,5-roczne dziecko

Bohaterski kierowca PKM Katowice uratowal dziecko fot 1

Redakcja

24 września, 2022

Kierowca PKM Katowice uratował życie 1,5-rocznemu dziecku. Przerwał wykonywanie kursu i wykonał pierwszą pomoc.

Do zdarzenia doszło 19 września. Pan Sebastian, kierowca PKM Katowice z 14-letnim doświadczeniem, realizował kurs autobusem T-20. -  Jechał właśnie z placu Wolności. Stojąc na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety. Wyszedł z kabiny, aby zobaczyć, co się stało. Okazało się, że 1,5-roczne dziecko kobiety przestało oddychać, a jego ciało było zupełnie bezwładne. Jedna z pasażerek zadzwoniła na numer alarmowy 112, a kierowca wyszedł z dzieckiem na świeże powietrze. Na zewnątrz, z pomocą innej pasażerki, zaczął robić maluchowi masaż serca, poprzez uciskanie trzema palcami - relacjonuje Katowicka Agencja Wydawnicza. Po chwili dziecko zaczęło oddychać i otworzyło oczka. Kierowca utrzymywał uwagę małego pasażera, żeby nie stracił przytomności. Pasażerowie wraz z maluchem wrócili do autobusu i położyli dziecko na siedzeniu. Po kilku minutach przyjechało pogotowie i przejęło pacjenta. Pan Sebastian następnie kontynuował kurs. 

- Jesteśmy dumni z pana Sebastiana, który pomimo stresu, który w takiej sytuacji się pojawia, zachował zimną krew i udzielił niezbędnej pomocy. Cieszymy się, że nasi pasażerowie mogą się czuć bezpiecznie, jadąc autobusami w naszym mieście, ponieważ mogą mieć pewność, że jeżeli będą potrzebować pomocy, zostanie im ona udzielona. Dodatkową trudnością było to, że pomocy potrzebowało tak małe dziecko, jednak to nie zniechęciło kierowcy, który nie bał się udzielić pomocy, która w tej sytuacji wygląda trochę inaczej, niż gdyby udzielać jej dorosłej osobie. Osobiście złożę panu Sebastianowi podziękowania za tak mężną postawę – mówi prezes PKM Roman Urbańczyk.

Z postawy pana Sebastiana jest również dumny prezydent Katowic.

- Dzisiaj dotarła do mnie informacja, że wśród kierowców PKM Katowice mamy Bohatera! W poniedziałek, w jednym z naszych autobusów, pan Sebastian – kierowca autobusu uratował 1,5-roczne dziecko. Dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy i zaangażowaniu kierowcy oraz pozostałych pasażerów dziecko przeżyło. Dlatego przy tej okazji zachęcam, by każdy z nas przypomniał sobie te ważne zasady reagowania w takich sytuacjach. Nie znamy nigdy momentu, w którym nasza szybka reakcja będzie mogła uratować czyjeś życie. Z panem Sebastianem mam nadzieję uda mi się spotkać osobiście w przyszłym tygodniu. Jestem dumny, że wśród pracowników jednostek miejskich mamy Bohaterów – podkreśla Marcin Krupa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.1µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3