Kibice Ruchu Chorzów bez nowego i starego stadionu

Csm IMG 20220901 202722 9a442dc233
Kastelik

Szymon Kastelik

17 stycznia, 2023

Prezydent Chorzowa przez lata obiecywał kibicom Ruchu nowy stadion. Teraz okazuje się, że fani Niebieskich stracili (przynajmniej na kilka tygodni) swój stary stadion. 

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala w kolejnych kampaniach wyborczych obiecywał wybudowanie nowego stadionu dla Ruchu Chorzów. Obecny obiekt przy ulicy Cichej był nowoczesnym stadionem, ale kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj kibice muszą załatwiać swoje potrzeby w toi-toiach, co nie jest najlepszą reklamą dla Chorzowa.

Kotala w końcu złamał się i od kilku lat mówi o tym, że raczej budowy nowego obiektu nie będzie. Winę zrzucał na m.in. zmiany w prawie podatkowym i coraz mniejsze dochody samorządów. W tym samym okresie nowe obiekty sportowe powstały lub powstają w Katowicach czy Sosnowcu.

Ale teraz kibice i piłkarze Niebieskich nie mają nawet starego stadionu przy Cichej. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zamknąć obiekt. Powód? Pęknięcie w obrębie podstawy jednego masztu z oświetleniem. Musi zostać rozebrany.

- W pierwszej kolejności zostanie zdemontowana instalacja elektryczna i oprawy oświetleniowe. Kolejnym krokiem będzie usunięcie masztu z terenu stadionu. Jednocześnie opracowywany jest plan ustawienia tymczasowej konstrukcji świetlnej. Ma ona zapewnić doświetlenie obiektu, tak aby spełniał normy do przeprowadzania rozgrywek ligowych - informuje MORiS Chorzów, zarządca obiektu.

- To kolejna ekspertyza masztów oświetleniowych w ostatnich 20 miesiącach. Pęknięcie powstało zatem bardzo niedawno. Tu nie ma przestrzeni do zastanawiania się czy zawahania. Maszt demontujemy, bo tego wymaga bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających stadion – podkreśla Jarosław Barteczko, zastępca dyrektora MORiS w Chorzowie.

Ruch Chorzów pierwszy mecz ligowy u siebie po przerwie zimowej rozegra 11 lutego. Na ten moment trudno przewidzieć, czy spotkanie odbędzie się przy Cichej. Miasto Chorzów już prowadzi rozmowy z kilkoma samorządami w regionie, by w razie problemów technicznych i związanych z tym ryzykiem opóźnień, mieć możliwość rozegrania kolejnych spotkań ligowych na stadionie rezerwowym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3