Katowickie TBS ma zielone światło do rozpoczęcia budowy ekologicznego osiedla

Ekologiczne osiedle w Giszowcu

Redakcja

3 stycznia 2023

KTBS otrzymało pozwolenie na budowę osiedla. Spółka przygotowuje się teraz do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację inwestycji. Będzie to pod wieloma względami jedno z najbardziej nowatorskich osiedli niekomercyjnych w Polsce.

Powstające osiedle będzie miało - jak na inwestycję miejską - wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Bardzo nietypowym, rozwiązaniem jest planowana rezygnacja z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania, a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym. Jestem przekonany, że osiedle przy ul. Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca, który nazywany jest również „osiedlem-ogrodem”. Dbanie o środowisko naturalne jest dla Katowic jednym z priorytetów, gdy myślimy o rozwoju miasta. Nasze ostatnie inwestycje w zieleń, jak zazielenienie al. Korfantego, czy trwająca zielona metamorfoza ul. Warszawskiej, podnoszą nie tylko walory estetyczne centrum miasta, ale również komfort życia mieszkańców i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne - mówi prezydent miasta, Marcin Krupa.

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

- Mieszkania oferowane przez KTBS cieszą się wielkim zainteresowaniem i jestem pewien, że nie inaczej będzie w przypadku osiedla przy ul. Kosmicznej. Szczególnie, że kompleks powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy jaką jest Giszowiec. Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne - natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych - mówi prezes KTBS, Janusz Olesiński.

KTBS planuje start procesu inwestycyjnego, w tym pozyskanie finasowania z Funduszu Dopłat oraz rozpoczęcie postępowania przetargowego, w I kwartale 2023 roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest w trzecim kwartale 2025. Po zakończeniu budowy będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu umiejscowione niedaleko dwóch wcześniejszych inwestycji znajdujących się przy pobliskiej ul. Pod Kasztanami. Co ważne według planów nowi lokatorzy z ul. Kosmicznej będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu. 

powiązane artykuły:

Piknik na terenie oczyszczalni sciekow fot 1
#EkoSilesia 11 października 2022

Katowiccy uczniowie spędzili ostatni piątek inaczej niż zazwyczaj. Wzięli udział w nietypowej lekcji

01 Wizualizacja z lotu ptaka wizualizacja be3design
#EkoSilesia 14 września 2022

110 nowych mieszkań zrealizuje w Giszowcu Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Osiedle, k

W ramach inwestycji ocieplono sciany zewnetrzne oraz wykonano ich izolacje przeciwwilgociowa Fot KAW
#EkoSilesia 3 sierpnia 2022

Znajdujące się przy ul. Miarki X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego to kolejny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3