Czym jest koperta życia i dlaczego umieszcza się ją w lodówce?

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Redakcja

3 stycznia, 2023

Koperta życia daje poczucie bezpieczeństwa i może w razie konieczności ułatwić akcję ratunkową. Dlaczego umieszcza się ją w lodówce?


Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej regularnie promuje wśród seniorów tzw. koperty życia. Taka koperta ułatwia ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji mogących uratować życie chorego. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele osób starszych mieszka samotnie.
Częścią Koperty życia jest karta, w której umieszczone są informacje dotyczące jej właściciela - dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. 

Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się magnes z nadrukiem Koperta życia. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe do znalezienia.

Na Kopertę życia składają się:
- karta informacyjna o pacjencie włożona w kopertę umieszczoną w lodówce, zawierająca najistotniejsze dane o stanie zdrowia, dane personalne, dane do kontaktu z najbliższymi oraz inne ważne informacje, które mogą mieć znaczenie w przypadku interwencji medycznej;
- magnes na lodówkę;
- naklejka na drzwi informująca, że w mieszkaniu znajduje się Koperta życia.

Akcja rozpowszechniania kopert życia wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie życia pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.

powiązane artykuły:

Seniorzy opaski 1
Lokalne 3 października, 2022

W Sosnowcu ruszył program adresowany do 65-latków i osób starszych,  mających problemy zdrowotne i k

191 IMG 2546
Lokalne 1 lipca, 2022

Już wkrótce 100 seniorów z Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 65 lat, otrzyma opaski bezpieczeństwa w r

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3