Katowickie sposoby na upały. Bugla znów otwarta

Baseny miejskie wodne place zabaw stawy to wlasnie tam katowiczanie szukaja ochlody Fot S Rybok

Redakcja

21 lipca, 2022

Basen Bugla znów otwarty. Obiekt został czasowo zamknięty po wstępnej telefonicznej informacji o przekroczonej ilości niepożądanych bakterii w pobranych próbkach. Dziś MOSiR otrzymał najnowsze wyniki badań-wszystkie parametry są w normie.

Zrealizowane w sobotę i niedzielę przez pracowników MOSiR Katowice działania takie jak użycie specjalnych środków chemicznych, częściowa wymiana wody, mycie niecek czy dezynfekcje przyniosły skutek – najnowsze badania laboratoryjne wskazały, że bakterie zostały w pełni usunięte. Użytkownik basenu jest bezpieczny także np. w momencie zachłyśnięcia się wodą”

mówi Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Baseny miejskie czy wodne place zabaw – to właśnie tam katowiczanie szukają ochłody. W Katowicach oprócz ORW Bugla, mieszkańcy mogą skorzystać z ORW Rolna, basenu przy ul. Gliwickiej, kąpieliska w Dolinie 3 Stawów oraz na czterech wodnych placów zabaw. By dać trochę oddechu w mieście pojawiło się 15 kurtyn wodnych:

Rynek 1 – Urząd Miasta Katowice - Śródmieście

plac Lecha i Marii Kaczyńskich – Śródmieście

pl. Wyzwolenia w pobliżu kościoła św. Anny – Nikiszowiec

pl. Miast Partnerskich – Ligota

park Budnioka – Koszutka

Dolina Trzech Stawów – skrzyżowanie ulic Trzech Stawów i Francuska

os. Targowisko - ul. Szewska 6-8 – Piotrowice

ul. Wojciecha, plac zabaw (słupek wodny zamiast kurtyny) – Giszowiec

ul. Miła, plac zabaw – Giszowiec

Park Olimpijczyków – Szopienice

ul. Płochy – Ligota – Panewniki

pl. Londzina – Załęże

Park Bogucki – Bogucice

pl. Św. Herberta – os. Witosa

ul. Bohdanowicza

Kurtyny są uruchamiane, gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. 

W Katowicach pomyślano także o czworonogach. Przed budynkiem urzędu miasta, przy Placu Kwiatowym stanęła miska z wodą dla psów. Z podobną inicjatywą wyszły inne miejskie instytucje, a także prywatni przedsiębiorcy. Katowiccy strażnicy miejscy apelują, by w związku z upałami nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt.

Tylko w ciągu godziny wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu potrafi się nagrzać do ponad 50 stop Celsjusza.  Niektóre elementy mogą osiągać jeszcze wyższe temperatury. Pozostawienie w takich warunkach dziecka czy zwierzęcia może mieć tragiczne skutki”

mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta katowickiej straży miejskiej ds. prewencji.

Przy okazji upałów warto także pamiętać o oszczędzaniu wody – przypominają Katowickie Wodociągi.

- Naszą misją jest nie tylko dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków i oczyszczanie ich, ale także kształcenie postaw ekologicznych i uświadamianie z jak bezcennym zasobem mamy do czynienia. Dlatego wszyscy powinniśmy traktować wodę z szacunkiem i dbać o to, by jej nie marnować. Wystarczy zmiana pewnych codziennych nawyków, by zmniejszyć zużycie z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i portfela. Kran nie musi być przecież odkręcony przez cały czas mycia zębów czy podczas nakładania mydła na dłonie. Zamiast kąpieli w wannie zdecydowanie bardziej ekologiczne będzie wzięcie prysznica – mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik spółki Katowickie Wodociągi S.A.

– Warto też dbać o instalację w naszych domach i na bieżąco naprawiać cieknące krany czy uszczelni. Dodatkowo właściciele domów mogą zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania roślin. To również spora oszczędność – dodaje rzecznik.

Deszczówką podlewane są rośliny będące pod opieką Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Przypomnijmy, że w Katowicach realizowany jest projekt budowy 11 zbiorników retencyjnych o wartości 64 mln zł, które gromadzą deszczówkę. Mniejsze projekty, tzw. małą retencję realizuje także KZGM i KTBS – ta woda także służy do podlewania zieleni przy budynkach zarządzanych przez te jednostki.

Baseny miejskie wodne place zabaw stawy to wlasnie tam katowiczanie szukaja ochlody Fot S Rybok 1

powiązane artykuły:

IMG 2707
Lokalne 5 sierpnia, 2022

Dla wszystkich szukających ochłody w upalne dni, swoje bramy otwierają kąpieliska miejskie. Od ponad

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3