Katowicka straż miejska szuka nowych strażników. Ma to poprawić bezpieczeństwo w mieście

Strazmiejska 3
Kastelik

Szymon Kastelik

4 stycznia, 2022

Komendant Straży Miejskiej w Katowicach ogłosił nabór na strażników. Jednostka potrzebuje aż 23 nowych pracowników. Nabór ogłosił już we wrześniu prezydent Katowic, Marcin Krupa.

25 lipca doszło do brutalnego pobicia na ul. Mariackiej w Katowicach. Dobrze znany policji 33-letni mężczyzna brutalnie zaatakował kobietę. Wszystko zarejestrował jeden ze świadków, a wideo ze zdarzenia trafiło do sieci. Tydzień później doszło do tragicznego zdarzenia na ul. Mickiewicza. Kierowca autobusu miejskiego potrącił ze skutkiem śmiertelnym 19-letnią Barbarę ze Świętochłowic. Pojazd "przeciągnął" ciało kobiety przez ponad 100 metrów. Kierowca tłumaczył, że obawiał się o swoje życie. Chwilę przed zdarzeniem przy przystanku autobusowym doszło do bójki. Wszystko działo się nad ranem, uczestnicy bójki, jak również ofiara potrącenia, byli wcześniej na imprezie.

To tylko dwa z kilku najgłośniejszych zdarzeń, do których doszło w centrum Katowic w 2021 roku. Co tydzień policja interweniuje w tym rejonie nawet kilkaset razy. Bójki, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz niszczenie mienia - to chleb powszedni. Centrum stolicy województwa śląskiego nie należy do najbezpieczniejszych, zwłaszcza w weekendy. Do Katowic na imprezy zjeżdża tysiące osób z całego regionu i nie tylko. Chyba każdy, kto postanowił spędzić piątkową lub sobotnią noc w knajpie lub klubie był świadkiem niebezpiecznych sytuacji. 

14 września prezydent Katowic na konferencji prasowej przedstawił cztery filary, które mają poprawić bezpieczeństwo w ścisłym centrum Katowic. Podjęte przez władze Katowic działania to skutek wydarzeń z minionych wakacji. Marcin Krupa we współpracy z policją oraz strażą miejską proponuje zmiany, które mają poprawić poczucie bezpieczeństwa w katowickim śródmieściu.

Mamy świadomość, że nie jesteśmy w stanie 100-procentach zabezpieczyć naszych mieszkańców i gościUrząd Miasta, straż miejska, policja i lokalna społeczność podejmą pewien trud wspólnego działania

- powiedział prezydent Katowic.

Pierwszy filar to zwiększenie patroli policyjnych w mieście. Jak wskazał Krupa, "to już się dzieje". Drugi filar to straż miejska. Rada Miasta będzie głosować nad przeniesieniem środków, które umożliwią utworzenie 20 dodatkowych etatów w straży miejskiej, zatrudnienie 4 nowych pracowników cywilnych, a także wypłacanie dodatku w wysokości 300 złotych brutto dla funkcjonariuszy pracujących w terenie. Trzeci filar dotyczy zakupu 20 nowych kamer monitoringu w centrum miasta oraz zatrudnienie 5 nowych operatorów. Jeden z operatorów ma zajmować się wyłącznie obserwowaniem centrum miasta. Miasto chce współpracować też z mieszkańcami Katowic poprzez badania poczucia bezpieczeństwa i stworzenie mapy zagrożeń oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych.

Wprowadzenie drugiego filaru powoli staje się faktem. Katowicka straż miejska ogłosiła nabór na 23 nowe stanowiska. 

Interesujesz się bezpieczeństwem publicznym? Chcesz pomagać lokalnej społeczności? Nie boisz się wymagającej i odpowiedzialnej pracy? Szukasz stabilnego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę? Komendant Straży Miejskiej w Katowicach uruchomił nabór do pracy w naszej jednostce  - mamy 23 etaty.”

czytamy na stronie katowickiej straży miejskiej. 

Kandydaci muszą mieć co najmniej 21 lat, mieć przynajmniej średnie wykształcenie, nienaganną opinię i cechować się dobrą sprawnością fizyczną. Obowiązkowym wymogiem jest także niekaralność oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej.

 

Jeśli posiadasz te wymagania, to zapraszamy Cię do wstąpienia w szeregi katowickich strażników miejskich”

czytamy dalej.

Co oferują?

  • stabilne zatrudnienie,
  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.010,00 zł.
  • dodatek za wieloletnią pracę (5-20%) uzależniony od posiadanego stażu pracy,
  • pierwsza umowa zawarta na czas określony trwający 12 miesięcy, w czasie której aplikant przechodzi obowiązkowe szkolenie podstawowe  w ramach adaptacji zawodowej - po roku zatrudnienia i pozytywnie zdanym egzaminie kończącym szkolenie możliwość zawarcia umowy na czas nieokreślony i awans na stanowisko młodszego strażnika z wynagrodzeniem zasadniczym 3.215,00 zł brutto
  • możliwość dalszych awansów,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. „13-tka”,
  • bezpłatne szkolenia,
  • świadczenia socjalne,
  • preferencyjne ubezpieczenia grupowe,
  • bezpłatne zajęcia z taktyk interwencji.

"Praca w Straży Miejskiej w Katowicach jest pracą dla społeczeństwa. Jest zadaniem trudnym i wyczerpującym . Wymaga  Twojego zaangażowania, odpowiedzialności i uczciwości. Przyszli funkcjonariusze będą się uczyć sposobów podejmowania interwencji, wezmą również udział w szkoleniu podstawowym, którego celem będzie m.in.  umiejętność zachowania się w ekstremalnych sytuacjach oraz poznanie zagadnień prawa".

powiązane artykuły:

SP 08 04 2011 c20 08 kwiecien 2011 3000x2000
Lokalne 4 lutego, 2022

Straż Miejska w Bielsku-Białej ogłosiła nabór do swoich szeregów. Aplikacje składać można do 15 lute

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3