Katowicka oczyszczalnia z własną „elektrownią”. Będzie produkować prąd i ciepło

Zbiornik na biogaz katowice

Redakcja

4 kwietnia 2024

„Gigablok”, jedna z czterech katowickich oczyszczalni, wkracza na nowy poziom efektywności energetycznej. Powstający tu biogaz będzie służył do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, które będą wykorzystywane w obiekcie. 2 kwietnia symbolicznie uruchomiono kogenerator, który umożliwi ekologiczne i oszczędniejsze funkcjonowanie oczyszczalni.

- Cały czas inwestujemy w odnawialne źródła energii. W celu zwiększenia poziomu samowystarczalności energetycznej powołany do życia został Katowicki Klaster Energii. Kolejne inwestycje mają się przyczynić do oszczędności. Są także objawem troski o środowisko. Dzięki tej instalacji możliwe jest odzyskanie energii z biogazu, który jest produkowany w oczyszczalni. Wytworzona energia będzie służyła do obsługi oczyszczalni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowa instalacja w oczyszczalni „Gigablok” to wysokosprawna jednostka kogeneracyjna o mocy 400 kW. Umożliwia ona odzysk energii z biogazu, który jest produktem ubocznym oczyszczania ścieków, a konkretnie fermentacji osadów, powstających w trakcie tego procesu. Kogenerator spalając biogaz wytwarza energię elektryczną, która będzie wykorzystywana przez oczyszczalnię, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na zakup energii od operatorów. Ponadto jednostka kogeneracyjna wytwarza ciepło. Ono również zostanie zagospodarowane. Będzie służyło przede wszystkim do ogrzewania komór fermentacyjnych i utrzymania odpowiednich warunków prowadzenia procesu.

Oprócz dostarczenia i montażu kogeneratora, konieczne było także stworzenie instalacji wewnętrznej i zewnętrznej. Powstał nowy zbiornik na biogaz, wysoki na 12 metrów „balon” o średnicy ponad 14 m i pojemności 1500 m3, w którym magazynowany jest produkt fermentacji osadów. Inwestycja objęła także zabudowę nowej pochodni. To urządzenie wykorzystywane do utylizacji, gdyby w danym momencie biogazu było zbyt dużo w stosunku do możliwości jednostki kogeneracyjnej. Łączna wartość wszystkich prac wyniosła 6,3 mln zł.

Nie tylko kogenerator, ale też energia ze słońca

Na obiektach Oczyszczalni Ścieków „Podlesie” i Oczyszczalni Ścieków „Panewniki” już pracują farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,625 MW.

- W efekcie wszystkie te obiekty stają się nowoczesnymi, ze sprawdzoną i wydajną technologią zgodną z polskimi i europejskimi standardami. Ponadto te inwestycje zbliżają oczyszczalnie do uzyskania samowystarczalności energetycznej, która ma znaczenie zarówno dla ekologii, jak i kosztów funkcjonowania infrastruktury – tłumaczy Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickich Inwestycji S.A.


powiązane artykuły:

Image processing20230321 4074753 1u6cepi
Lokalne 22 marca 2023

Kolejna inwestycja w PEC Gliwice ma zagwarantować najwyższy poziom oczyszczenia ścieków przemysło

Oczyszczalnia 01
#EkoSilesia 28 września 2022

Sosnowieckie Wodociągi rozpoczynają jedną z najkosztowniejszych inwestycji związanych z modernizacją

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.6µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3