Nowa oczyszczalnia w PEC Gliwice

Image processing20230321 4074753 1u6cepi

Redakcja

22 marca 2023

Kolejna inwestycja w PEC Gliwice ma zagwarantować najwyższy poziom oczyszczenia ścieków przemysłowych. Nowa instalacja powstała na skutek modernizacji oczyszczalni ścieków przemysłowych, działającej wcześniej na terenie PEC.

Oczyszczalnia w PEC Gliwice została wyposażona w pełni zautomatyzowane węzły technologiczne takie jak: węzły usuwania metali ciężkich, siarczanów, rekarbonizacji ścieków oraz filtracji końcowej. Mają przyczynić się do utrzymania wysokiej jakości ekosystemu wód powierzchniowych, a w przyszłości stanie się elementem Parku Zielonej Energii.

Prace rozpoczęto w 2020 roku, a jej efekty zostały zademonstrowane 21 marca 2023 roku. Przedstawiciele PEC Gliwice wskazują na to, że wydajność zmodernizowanej oczyszczalni, czyli ilość oczyszczonych ścieków w stosunku do ilości ścieków wprowadzanych do oczyszczalni kształtuje się na poziomie 5 m3/h. To jedne z najwyższych możliwych wartości. 

- To niezwykle istotna instalacja z punktu widzenia redukowania wpływu produkcji ciepła na lokalne środowisko naturalne. Oczekiwania środowiskowe wobec dostawców ciepła systemowego stale rosną i z dumą mogę powiedzieć, że my je z wysokimi ambicjami spełniamy. Oddanie do użytku nowoczesnej instalacji wpisuje się w nasze cele zrównoważonego rozwoju, które w tym przypadku dotyczą dbałości firmy o środowisko wodne - mówił Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice. 

fot. PEC Gliwice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3