Katowice wydały zgodę na budowę ponad 50-metrowego wieżowca. Mieszkańcy Kostuchny protestują

IMG 20221109 154251
Kastelik

Szymon Kastelik

5 kwietnia, 2023

Prezydent Katowic wydał zgodę na budowę wysokiego budynku mieszkalnego w Kostuchnie. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy dzielnicy. 

Cała historia zaczęła się w 2007 roku. Uchwała nr XII/216/07 Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidziała, że w Kostuchnie przy ul. Hierowskiego można wybudować budynek powyżej 25 metrów. Mieszkańcy dzielnicy nie zwrócili na to uwagi, ponieważ wówczas nikt nie sądził, że ktoś może zgodzić się na budowę olbrzymiego wieżowca wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Zwłaszcza, że aktualne od 2012 roku "Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Katowice" wyklucza możliwość budowy wieżowców na południu Katowic.

Jednak po 15 latach znalazł się inwestor, który postanowił wykorzystać plan z 2007 roku. 14 września 2022 do UM Katowice wpłynął wniosek firmy Milenium Inwestycje Sp. z o.o. o wydanie pozwolenia na budowę wieżowca wraz z parkingiem na działkach nr 742/36, 727/36, 814/36 przy ul. Hierowskiego w Katowicach. Kiedy mieszkańcy Kostuchny dowiedzieli się o tym projekcie, rozpoczęli "walkę" o swoją dzielnicę. Przygotowali petycję do prezydenta miasta Marcina Krupy oraz nagłośnili sprawę w mediach społecznościowych.

Zgoda na wysoki wieżowiec w Kostuchnie. Mieszkańcy są przeciwko

31 marca 2023 roku prezydent miasta wydał decyzję, w której udzieli zgody inwestorowi na budowę wieżowca przy ul. Hierowskiego w Katowicach. W dokumencie czytamy m.in., że projekt jest zgodny ze wszystkimi przepisami, a na mocy decyzji prezydenta miasta z 22 września 2022 roku, nie ma potrzeby oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Przeciwko tej inwestycji są mieszkańcy Kostuchny. 9 listopada 2022 roku zorganizowali protest. Co kilka minut blokowali ulicę Armii Krajowej. 

- To zwrócenie uwagi na nasze problemy z planem zagospodarowania przestrzennego, który wprowadza do naszej dzielnicy 18-piętrowy wieżowiec - mówiła nam w listopadzie pani Sylwia.

- 340 mieszkań. Nie ma przygotowanych szkół, przedszkoli. To nasza małą ojczyzna. Nie możemy wyobrazić sobie, że będziemy mieszkać przy tak wysokim wieżowców. Gdy wybieraliśmy prezydentów, nas zapewniają, że południe będzie niską zabudową - komentowała pani Gabriela.

Mieszkańcy Kostuchny nie są przeciwni powstawaniu zabudowań wielorodzinnych. Uważają jednak, że takie budynki powinny pasować do krajobrazu dzielnicy i wskazują na dotychczasowe inwestycje, które są niskie. Ponadto podkreślają, że już teraz przez Kostuchnę jeździ coraz więcej samochód, a dobudowanie wieżowca lub wieżowców dla kilkuset mieszkańców sparaliżuje całkowicie ruch w dzielnicy.

Domagają się zmiany planu i zablokowania możliwości budowy ponad 50-metrowych budynków w ich "małej ojczyźnie". Plan miejscowego zagospodarowania zaskarżył do sądu administracyjnego wojewoda śląski. Mieszkańcy czekają na rozprawę i decyzję sądu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 7.2µg/m3