Katowice: tony śmieci porzucone na terenach zielonych. Z Rawy wyłowiono m.in. hulajnogi elektryczne i wózek sklepowy

Śmieci porzucone w terenach zielonych 1

Redakcja

5 marca 2024

Zakład Zieleni Miejskiej  w Katowicach przygotowuje do wiosny miejskie parki, place zabaw i skwery. Niestety pracownicy często znajdują odpady, które są porzucane, zamiast trafić do odpowiednich koszy czy punktów zbiórek. Takie sytuacje często zdarzały się np. na ul. Szarych Szeregów, która częściowo biegnie przez las.

Pozimowe sprzątanie zaczyna się zaraz po roztopach, kiedy jest już możliwość zbierania śmieci i liści, które zostały po jesieni. W tym roku w styczniu ZZM zebrał 64 tony odpadów – z czego 17 ton to były odpady komunalne, a 47 ton – odpady zielone, czyli np. liście, gałęzie.

Zakład Zieleni Miejskiej pracuje zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością – najpierw są sprzątane pasy zieleni przy głównych ulicach w mieście, tj. ul. Kościuszki, Korfantego, Panewnicka. Następnie pracownicy udają się w dalsze rejony miasta. Skwery i parki są sprzątane praktycznie codziennie, zarówno przez pracowników ZZM, jak i przez firmy zewnętrzne wyłonione w przetargu.

Zieleń Miejska sprząta odpady porzucone przy drogach

– Niestety w dalszym ciągu często spotykamy się z odpadami porzucanymi przy drogach czy w lasach. Niedawno przeprowadzaliśmy sprzątanie przy ul. Szarych Szeregów, która biegnie przez Las Murckowski. Wiele osób wyrzuca tam właśnie odpady. Takie porzucone worki czy np. opony nie tylko sprawiają, że otoczenie nie wygląda estetycznie, ale są przede wszystkim niebezpieczne. Odpady rozkładają się, a szkodliwe substancje mogą zanieczyszczać glebę, wodę i powietrze. Dla środowiska, a także i dla nas, lepiej jest oddać odpady w punktach do tego przeznaczonych. Korzystający z lasów zdecydowanie nie chcą podczas spacerów napotykać na worki ze śmieciami – przypomina Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Nietypowe skarby znalezione w nurcie Rawy

W ubiegły weekend, pracownicy Katowickich Wodociągów włączyli się w wiosenne porządki, sprzątając teren przy korycie rzeki Rawy. Niestety jak co roku znaleźli przedmioty, które nie mają nic wspólnego z naturalnym środowiskiem rzeki. W trakcie sprzątania odcinka od ul. Bankowej do ul. Saint-Étienne natknęli się na betonowe elementy i duże kamienie, wyłowili też dwie hulajnogi elektryczne, wózek sklepowy i telefon komórkowy, które zostały wrzucone do rzeki. Ponadto na betonowych półkach koryta Rawy napotkali dużą ilość potłuczonego szkła oraz szklanych butelek. Podkreśla to potrzebę systematycznego dbania o czystość zbiorników wodnych. Nietypowe znaleziska skłaniają do refleksji nad wpływem ludzkiej działalności na środowisko rzeczne oraz potrzebą edukacji ekologicznej w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami..

powiązane artykuły:

Zielone przystanki
Lokalne 5 marca 2024

Zielona oaza przed budynkiem, w którym niegdyś mieściła się siedziba Muzeum Śląskiego ora

Wiosenne porządkowanie ulic Katowic
Lokalne 28 lutego 2024

500 ton drobnych odpadów zebrali już w tym roku pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Go

Konsekwencje zakupu samochodu bez oc
Lifestyle 4 marca 2024

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, w tym z ubezpiecze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3