Katowice przejmują trzy budynki kopalni Wujek

Kopalnia Wujek podczas uroczystosci

Redakcja

12 grudnia, 2022

Kopalnia Wujek to jeden z "najważniejszych" świadków współczesnej historii Polski. Katowice jako samorząd przejął trzy historyczne budynki należące do zakładu, które zostaną włączone do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

12 grudnia Miasto Katowice przejęło od Polskiej Grupy Górniczej trzy budynki kopalni Wujek w formie darowizny. Rozmowy dotyczące przejęcia obiektów rozpoczęły się w 2019 roku, teraz nastąpił ich finał. Podpisany akt notarialny dotyczy przekazania budynku Łaźni Łańcuszkowej, byłego Oddziału Instalacyjnego i dawnej siedziby Straży Pożarnej.

Najważniejszym z tych obiektów jest łaźnia. W grudniu 1981 r. strajkujący modlili się w niej, uczestniczyli we mszach św. i otrzymali absolucję generalną przed starciem z siłami wojska i milicji. Ponadto pozostała w nim instalacja "zawieszania" ubrań, która współcześnie nie jest używana w górnictwie. 

- Tam ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze św., a przed tym gmachem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci. Tym bardziej cieszymy się z tego, że wejdzie on w skład centrum – mówi o łaźni Robert Ciupa, Dyrektor ŚCWiS.

Obiekt Łaźni Łańcuszkowej ma być docelowo udostępniony do zwiedzania, jako element ekspozycji stałej ŚCWiS. Budynki Straży Pożarnej i Oddziału Instalacyjnego mają być przeznaczone na biura, magazyny, bibliotekę oraz archiwum instytucji. Dodatkowa przestrzeń ma także zostać wykorzystana do przeprowadzania warsztatów dla najmłodszych.

- W lipcu 2021 podpisaliśmy list intencyjny w tej sprawie. Dziś dopinamy formalności, jesteśmy o kolejny krok bliżej do rozszerzenia działalności Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – informuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

fot. archiwum
Katowice przejmują trzy budynki w tym Łaźnię Łańcuszkową kopalni Wujek Fot K Kalkowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3