Katowice inwestują w nowe trasy rowerowe

Liczba wypo AA1 4ycze AA by AA a wi AE ksza o ponad 70 tys ni AA1 4 w roku ubieg AA ym Fot R Ka A Aomierczak

Redakcja

9 listopada, 2022

Katowice inwestują w nowe trasy rowerowe, stacje wypożyczalni miejskich jednośladów i stacje naprawcze.

W Katowicach z roku na rok przybywa nie tylko rowerzystów ale i ścieżek rowerowych, a do końca grudnia ich łączna długość będzie wynosić 190 km. To jednak nie wszystko, ponieważ ogłoszono już przetargi na kolejne trasy. W 2023 roku powstanie ścieżka na ul. Gospodarczej, stanowiącej kontynuację wybudowanej już drogi rowerowej prowadzącej przez Dolinę Trzech Stawów.  Natomiast wzdłuż ul. Szopienickiej kończy się już budowa 2,4 km drogi rowerowej, a kolejne inwestycje są przygotowywane. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie łącznie 2,2 km dróg rowerowych.

W najbliższym czasie oddana zostanie do użytkowania droga rowerowa pomiędzy Nikiszowcem i Giszowcem, biegnąca wzdłuż ul. Szopienickiej. Realizowana jest także budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Ponadto na przełomie 2022 i 2023 roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ulicy Trzech Stawów oraz wzdłuż ulicy Hallera. Opracowywane są również dokumentacje projektowe dla kolejnych dróg rowerowych, których realizacja ma nastąpić w przyszłym roku. To m.in. pierwszy etap velostrady, biegnącej po śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

NIe tylko ścieżki, ale także infrastruktura! W końcu różne przypadki mogą się wydarzyć podczas wycieczki rowerowej. Dlatego MZUiM zamontował 5 stacji naprawy rowerów w dzielnicy Dąb, a przy placach zabaw w Parku Kościuszki pojawiły się stojaki na rowery. Ciekawostką jest natomiast licznik rowerów miejskich przy Al. Korfantego, który od początku istnienia zliczył już 117 816 rowerzystów. Sporą częścią tej liczby byli z pewnością miłośnicy jednośladów, którzy swoje dwa kółka wypożyczyli. Po raz kolejny udało się przekroczyć 200 tyś wypożyczeń i zwiększyć "licznik" o ponad 70 tyś. w stosunku do sezonu 2021. 

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice-Rynek, która zanotowała prawie 9,5 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP-Młyńska – tam odnotowano prawie 6 tys. wypożyczeń. Trasą, na której najczęściej wypożyczane były rowery miejskie to „Katowice-Rynek” – „KTBS-Krasińskiego”. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie skorzystał z systemu aż 487 razy. Z kolei najczęściej wypożyczany rower był w użytku 492 razy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3