Katarzyna Kuczyńska-Budka z poparciem PO i Lewicy

Kuczynska
Kastelik

Szymon Kastelik

15 lutego 2024

Katarzyna Kuczyńska-Budka chce zostać prezydentem Gliwic. Przedstawiła pierwsze założenia programu wyborczego oraz swoich kandydatów do Rady. Może liczyć na poparcie Koalicji Obywatelskiej i miejskich struktur Lewicy. 

Na początku stycznia Rada Powiatu Gliwice Platformy Obywatelskiej zdecydowała, że ich kandydatką na urząd prezydenta Gliwic będzie Katarzyna Kuczyńska-Budka. Teraz poznaliśmy również kandydatów z jej listy do radnych. Na "oficjalnym" rozpoczęciu kampanii przez Kuczyńską-Budkę mieszkańcy Gliwic dowiedzieli się, że oprócz PO i całej Koalicji Obywatelskiej, jej kandydaturę popierają gliwickie struktury Lewicy.

- Zmienimy Gliwice na lepsze, bo kochamy nasze miasto. Po tysiącach rozmów z gliwiczanami wiem, że również oni tego chcą. Każdy ma marzenia związane z Gliwicami. Czas na ich realizację - powiedziała Kuczyńska-Budka. 

Radna Gliwic wymieniła pięć priorytetów, wokół których skupiać się będzie jej program wyborczy. To edukacja, polityka mieszkaniowa, poprawienie jakości życia w Gliwicach, przyjaźniejszy dla mieszkańców urząd, wykorzystanie potencjału Gliwic ze względu na lokalizację i naukę. 

Stwierdziła, że jest kandydatką, która poradzi sobie w stworzeniu i utrzymaniu dobrych kontaktów z rządem w Warszawie oraz władzami europejskimi w Brukseli. Po konferencji w rozmowie z mediami przyznała, że na pewno pomoże jej w tym fakt, że jest żoną jednego z najważniejszych ministrów w rządzie Donalda Tuska. 

Kuczyńska-Budka chce "odbetonować" władze miasta. - Miasta nie prowadzi się już teraz jak w latach 90-tych. Bez konsultacji, bez głosu mieszkańców. Nie jesteście klientami, jesteście współgospodarzami tego miasta - skomentowała kandydatka na prezydenta Gliwic.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Śpiewok kontra Kuczyńska-Budka

Przypomnijmy, że wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w 2019 roku został senatorem. Tym samym musiał zrzec się swojego stanowiska. W styczniu 2020 roku w przedterminowych wyborach nowych prezydentem Gliwic został Adam Neumann, którego na swojego następcę wyznaczył Frankiewicz.

Popularność Neumana wśród radnych zaczęła maleć. W 2023 roku Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna KO i prywatnie żona Borysa Budki, zagłosowała razem z radnymi PiS-u przeciwko wotum zaufania wobec prezydentowi Gliwic. To był niewątpliwie znak ostrzegawczy przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Niedawno Kuczyńska-Budka skrytykowała nieodpłatne przekazanie Parku Chrobrego prywatnemu przedsiębiorcy.

W listopadzie ubiegłego roku Adam Neumann odwołał ze stanowiska wiceprezydenta Ewę Weber, co miało tylko pogorszyć relacje pomiędzy środowiskami Frankiewicza a PO w Gliwicach. Ewa Weber otrzymała stanowisko w ministerstwie aktywów państwowych - zarządzanym przez Borysa Budkę.

Zygmunt Frankiewicz "mianował" na kolejnego kandydata dotychczasowego zastępcę prezydenta Gliwic, Mariusza Śpiewoka. Tym samym w Gliwicach dojdzie do "pojedynku" Śpiewoka z Kuczyńską-Budką.

Posiada wykształcenie wyższe. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu public relations i zarządzania personelem w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości oraz administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W przeszłości była dziennikarką (m.in. w Dzienniku Zachodnim), rzecznikiem prasowym w Urzędzie Miejskim w Zabrzu oraz dyrektorem Wydziału Dialogu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Prywatnie żona Borysa Budki. Została wybrana na radną Gliwic w 2018 roku. Zdobyła wówczas 2518 głosów.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3