Karuzela podatkowa. Zatrzymania na terenie województwa śląskiego

3 406027

Redakcja

17 maja 2023

Funkcjonariusze policji oraz KAS pod nadzorem prokuratury dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie wyłudzeń podatku, czyli tzw. karuzeli podatkowej. Do akcji służ doszło na terenie województwa śląskiego.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji działali przy wsparciu funkcjonariuszy śląskiej i zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Akcja miała miejsce na terenie województwa śląskiego. Zarzuty usłyszały 22 osoby, z czego 19 zostało zatrzymanych.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani w wyniku ostatnich działań to pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym i końcowi odbiorcy faktur, którzy poprzez nieuprawnione zmniejszenie należności podatkowych, mogli spowodować straty Skarbu Państwa na około 3 mln zł. Osoby podejrzane zostały doprowadzone do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej, gdzie 17 osobom przedstawiono zarzut dotyczący udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje CBŚP.

Pozostałe zarzuty dotyczyły prania pieniędzy, fałszerstwa faktur i przestępstw karnoskarbowych. 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych na wniosek prokuratora.

Śledztwo prowadzone jest od 2018 roku i dotyczy już 350 podejrzanych z kilku zorganizowanych grup przestępczych.  Ustalono, że członkowie tych grup wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 140 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder miał miejsce w okresie od 2017 do maja 2023 roku, głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski, jak również w Hiszpanii. Śledztwo jest wciąż rozwojowe.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3