
Już nie tylko trzynastka, ale również czternastka ma być zagwarantowana co roku dla emerytów. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie, którym zajmie się Sejm i Senat.
W 2021 roku po raz pierwszy wszyscy emeryci otrzymali tzw. czternastkę, czyli 14. emeryturę w skali roku. W 2022 roku (pomimo różnych dyskusji, również na szczycie Prawa i Sprawiedliwości), czternastka została wypłacona ponownie. Teraz rząd Morawieckiego chce zagwarantować to dodatkowe świadczenie emerytalne w formie ustawy. 16 maja Rada Ministrów przyjęła projekt, który trafi teraz do parlamentu.
- Dzisiejsze przyjęcie tej ustawy, jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Przypomnijmy, że emeryci od 2019 roku otrzymują już 13. emeryturę. W tym roku trzynastka wyniosła 1588,44 zł, to wzrost o 250 zł, względem 2022 r. Czternastka miałaby być wypłacana najprawdopodobniej pod koniec roku.
Rząd dodaje, że oprócz dodatkowych świadczeń emerytalnych, seniorzy mogą liczyć również na darmowe leki od 75 roku życia oraz powstają ośrodki wsparcia w ramach programu "Senior+". W niedzielę Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS zadeklarował, że jego partia w przypadku utrzymania się przy władzy po wyborach, wprowadzi ustawę o darmowych lekach dla osób powyżej 65 roku życia.
fot. Krystian Maj / KPRM