Już ponad tonę śniętych ryb wyłowiono z Kanału Gliwickiego

Kanalgliwicki2

Redakcja

6 września, 2022

Pomiędzy śluzami Sławięcice i Rudziniec (na granicy województw śląskiego i opolskiego) ujawniono śnięte ryby. Do poniedziałku wyłowiono ich już ponad tonę.

W weekend przy granicy z województwem opolskim, na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono olbrzymie ilości śniętych ryb. Wody Polskie oraz PSP przystąpiły do akcji wyławiania. W niedzielę do godz. 20:30 wyłowiono około 500 kg śniętych ryb. 

Jednak ryb cały czas przybywało. -  Służby Wód Polskich w Gliwicach wraz ze Strażą Pożarną i Strażą Rybacką na bieżąco odławiają znajdowane w wodach tego odcinka kanału śnięte ryby. Ich ilość oszacowano na ponad tonę. Stosowne czynności, mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia, podejmują na miejscu służby WIOŚ i PIW. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów - informują Wody Polskie. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwołało w poniedziałek sztab kryzysowy. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów. w celu uniemożliwienia przemieszczenia się śniętych ryb na pozostałe odcinki drogi wodnej, dnia 4 września br. wstrzymana została żegluga przez śluzy Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim.

Podobna sytuacja miała miejsce w marcu, gdzie również w Kanale Gliwickim zauważono wiele martwych ryb. Wówczas zbadano próbki wody, które nie wskazywały na zatrucie. Wody Polskie zapewniają też, że marcowe zdarzenie w Kanale Gliwickim nie ma związku z wakacyjną katastrofą ekologiczną na Odrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3