Jesień w Operze Śląskiej. Sprawdź repertuar

Requiem d moll Mozarta

Redakcja

12 października, 2022

W nowym sezonie artystycznym, pomimo remontu Opera Śląska nie zwalnia tempa. Zobaczyć będzie można: operę narodową – „Halka” Stanisława Moniuszki, spektakl baletowy nagrodzony Złotą Maską - „Sól ziemi czarnej”, wieczór z Mozartem oraz koncert Viva Opera! Repertuarowe propozycje zaprezentuje na zaprzyjaźnionych scenach w Teatrze Śląskim w Katowicach, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Bytomskim Centrum Kultury oraz w sali koncertowej im. Adama Didura. 

15 października w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej odbędzie koncert VIVA OPERA!, podczas którego publiczność usłyszy najpiękniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe w wykonaniu znakomitych Solistów: Anny Boruckiej, Marty Huptas, Adam Sobierajskiego i Kamila Zdebla oraz  Orkiestry Opery Śląskiej pod kierownictwem muzycznym Przemysława Neumanna. 

W jesieni nie zabraknie również okazji do zobaczenia opery narodowej, która dla Opery Śląskiej ma symboliczne znaczenie, bo od tego tytułu zaczęła się historia bytomskiego teatru. Złamane serce, konflikt klasowy, życiowe, dramatyczne wybory, zdrada, walka miłości i przebaczenia – to wszystko znajdziemy w operze „Halka” Stanisława Moniuszki 22 października w Bytomskim Centrum Kultury oraz 25 października w Teatrze Ślaskim w Katowicach.

Pod końca miesiąca, w czas listopadowej zadumy wprowadzi nas dzieło Mozarta – „Requiem d-moll” w baletowym wydaniu. Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) jest jednym z największych utworów sakralnych W.A. Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Mistrz zmarł w trakcie pracy nad dziełem. Po śmierci Mozarta dzieło dokończyli - na prośbę jego żony Konstancji - znajomi kompozytorzy. Wokół powstania Requiem unosiła się aura tajemnicy, którą będzie można poznać w spektaklu „Sekret Requiem”. 29 października w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas jednego wieczoru będzie można zobaczyć dwa spektakle; teatralno-operowy w reżyserii Michała Znanieckiego, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz baletowy w choreografii Jacka Tyskiego. Utwór Requiem zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję.  Spektakl „Sekret Requiem”, w połączeniu z interpretacją baletową „Requiem d-moll” stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzając publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną.

6 listopada, Opera Ślaska zaprasza do Bytomskiego Centrum Kultury na balet „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Spektakl powstał na kanwie filmu Kazimierza Kutza, który odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom.  „Sól ziemi czarnej” został doceniony przez krytyków zdobywając Złotą Maskę  w kategorii „Spektakl roku 2021”.  

 

Sol ziemi czarnej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3